1. Anasayfa
  2. İlginç

Yapay güneş KSTAR yeni bir rekora imza attı

Yapay güneş KSTAR yeni bir rekora imza attı
0

Kore’nin yapay güneşi olarak da bilinen harika iletken füzyon aygıtı Korea Superconducting Tokamak Advanced Research (KSTAR), 100 milyon derecenin üzerinde bir iyon sıcaklığı ile 20 saniye boyunca yüksek sıcaklıkta plazmayı muhafazayı başararak yeni dünya rekorunu kırdı.

2018’de gerçekleştirilen deneyde, birinci kere 100 milyon derece plazma iyon sıcaklığına ulaşılmış ve 1.5 saniye koruma edilmişti. 2019’da bu müddet 8 saniyeye çıkarken, 24 Aralık 2020 günü yapılan deneyde 20 saniyeye ulaşıldı.

KSTAR projesinde ana amaç 300 saniyeye çıkmak!

Güneşteki füzyon tepkilerini dünya üzerinde tekrar oluşturmak, iyonların ve elektronların ayrıldığı bir plazma durumunun meydana gelmesini sağlamak için hidrojen izotoplarının, KSTAR üzere bir füzyon aygıtının içine yerleştirilmesi ve iyonların yüksek sıcaklıklarda ısıtılması, koruma edilmesi gerekiyor.

Plazmayı 100 milyon derece yahut daha yüksek sıcaklıklarda yöneten öbür füzyon aygıtları da oldu. Fakat hiçbiri operasyonu 10 saniye yahut daha uzun müddet sürdürme pürüzünü aşamadı. Bu kapsamda KSTAR büyük bir rekor kırdı.

Güney Kore Füzyon Gücü Enstitüsü, ABD Columbia Üniversitesi ve Seul Ulusal Üniversitesi uzun bir müddettir bu proje üzerinde çalışıyor. Ana amaç 2025 yılına kadar 100 milyon derecenin üzerindeki iyon sıcaklığını, 300 saniye botunca koruma edebilir hale gelmek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir