1. Anasayfa
  2. İlginç

Fahrettin Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı

Fahrettin Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı
0

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci’nin kurduğu BioNTech ile ABD’nin ilaç devi Pfizer‘ın birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısı için birinci muahede imzalandı. Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, birinci dozların ne vakit geleceğini ve gelecek aşı ölçülerini da paylaştı.

BioNTech aşısı Türkiye’ye ne vakit gelecek?

Sıhhat Bakanı Koca, kısa müddet evvel yaptığı paylaşımda, dün yaptığı BioNTech aşısı açıklamasına paralel bir tarih açıkladı. Buna nazaran 2020 yılı için Türkiye’ye ayrılan 550 bin doz Ocak ayı başında ülkemize gelecek.

Daha sonrasında ise Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecek. BioNTech ile yapılan mutabakata nazaran 30 milyon doza kadar, tıpkı kaidelerde aşı temin edilebilecek.

fahrettin koca biontech asisi anlasmasi 1

Bakan Koca, dün de basın toplantısında BioNTech ile şimdiye kadar neden mutabakat yapılmadığının da altını yine çizdi. Buna nazaran firmanın aşının üretiminden kaynaklanan sıkıntılarla ilgili sorumluluk kabul etmemesi, aşı temininde gecikmeye neden oldu.

Yapılan mutabakatla birlikte Türkiye 30 milyon doza kadar firmanın aşı sorumluluğunu almasını sağlamayı başardı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘nın açıklamasına nazaran bu mutabakatın yapılması ve firmanın sorumluluk alma kuralının esnetilmesinde Prof. Dr. Uğur Şahin‘in büyük bir emeği var.

fahrettin koca biontech asisi anlasmasi 2

İngiltere ve ABD sonrası AB’den de onay alan BioNTech aşısı, daha evvel Türkiye için stok ayırdıklarını ve hükümetle anlaşıldığı takdirde, bu ölçünün Türkiye’ye sevk edileceğini açıklamıştı.

Koronavirüs ile birlikte 2020 yılının Mart ayından beri müddet gelen belirsizlik durumunun aşılanmayla birlikte atlatılması bekleniyor. Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci tarafından geliştirilen BioNTech aşısı ise koronavirüs için geliştirilen en tesirli aşılardan biri.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir