1. Anasayfa
  2. İlginç

Elon Musk, Starship roketi için tarih verdi!

Elon Musk, Starship roketi için tarih verdi!
0

SpaceX, yeni kuşak roketin fırlatma müsaadeleri için uzun vakittir ABD Havacılık Yönetiminin (FAA) kararını bekliyordu. Buna nazaran FAA, SpaceX’in belirli şartları yerine getirmesi şartı ile Starship roketinin fırlatılması için müsaade verdi. Starship roketi için FAA’dan onay çıkmasının akabinde Elon Musk’tan mevzu ile ilgili açıklama geldi. SpaceX CEO’sundan yapılan açıklamaya nazaran yeni jenerasyon roket çok kısa bir mühlet sonra fırlatılacak.

Starship roketi Temmuz’da uzaya fırlatılıyor

Elon Musk Twitter üzerinde yaptığı açıklama ile yeni kuşak Starship roketinin Temmuz ayında birinci yörünge test uçuşuna hazır olacağını söyledi. Buna nazaran, uzun vakittir bu fırlatma için hazırlık yapan SpaceX, kısa bir müddet içinde roketi fırlatmaya hazır hâle getirecek. Şirketin fırlatma öncesinde de tekrar FAA’dan gerekli müsaadeleri alması gerekiyor.

Temmuz ayında planlanan fırlatmanın akabinde Elon Musk, bir sonraki misyon için de Ağustos ayını gösterdi. Görünen o ki, SpaceX alınan müsaadenin akabinde vakit kaybetmeyerek aylık fırlatmalar gerçekleştirmeyi planlıyor. Elon Musk’ın da attığı tweet’de ise şu tabirler yer alıyor:

Starship gelecek ay uçmaya hazır olacak. Dün gece geç saatlerde ilerlemeyi gözden geçirmek için High Bay ve Mega Bay’daydım.

Ağustos ayında uçmaya hazır ikinci bir Starship daha olacak ve sonrasında aylık olarak devam edecek.

Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki Starship roketi şimdiye kadar fırlatılan en güçlü uzay aracı olacak. Tekrar kullanılabilir olmasıyla uzay seyahatlerini hızlandıran roket birebir vakitte vazife maliyetlerinin düşmesine de imkan sağlayacak. Testler tamamlandığında bu güçlü uzay aracının astronotları Ay’a ve muhtemelen Mars’a taşıması planlanıyor.

SpaceX şimdi Starship roketini yalnızca yüksek irtifa uçuşlarda test etmiş durumda. Yeni uzay aracı Temmuz ayı ile birlikte birinci yörünge uçuş testine de tâbi tutulacak. Starship’in testlerinin başarılı geçmesi durumunda NASA’nın Ay’a planladığı beşerli uçuşlarda da bu roket kullanılacak.

elon musk starship roketi icin tarih verdi 0 3Hu5WiNB

Bilindiği üzere NASA 2025 yılından evvel Ay’a birinci bayan ve siyahi astronotu göndermeyi planlıyor. Bu vazifede Starship’in bir versiyonunun kullanılması planlanıyor. Bu araç birebir vakitte NASA’nın Ay’da kurmayı planladığı üs projesi için gerekli ekipmanları da taşımak için kullanılabilir.

Bakalım Starship roketi Temmuz ayındaki fırlatmada bizlere neler gösterecek? Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir