1. Anasayfa
  2. İlginç

Grip Aşısı Alzheimer Riskini %40 Oranında Azaltıyor

Grip Aşısı Alzheimer Riskini %40 Oranında Azaltıyor
0

Hafızayı, düşünmeyi ve toplumsal marifetleri olumsuz halde etkileyen bir demans tipi olan Alzheimer, çağımızın en yaygın ve en korkutucu hastalıkları ortasında yer alıyor. Bu nedenle de bilim insanları, bu hastalığı erken teşhis etmenin yahut risklerini düşürmenin yollarını araştırıyor. Daha evvel HIV aşısının bu hastalığa karşı kullanılabileceğini sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi de ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Teksas Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Merkezi’ndeki araştırmacılar, bu husus hakkında bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma, dünya üzerindeki birçok beşere uygulanan bir aşının demansa karşı tesirli olabileceğini ortaya koydu.

Grip aşısının Alzheimer riskini azalttığı ortaya çıktı

grip asisi alzheimer riskini 40 oraninda azaltiyor 0 G1CWJJ74

Uzmanlar, dört yıl boyunca en az bir grip aşısı olan şahısların Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin %40 daha az olduğunu açıkladı. ABD’de yürütülen çalışmada, 65 yaş ve üstü bireyler ele alındı ve grip aşısı olmayanlar ile olanlar karşılaştırıldı.

Çalışmanın müelliflerinden Avram S. Bukhfinder bununla ilgili “Yaşlı yetişkinlerde grip aşısının birkaç yıl boyunca Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığını bulduk. Bu kollayıcı tesirin gücü, bir kişinin grip aşısı aldığı yıl sayısı ile birlikte arttı. Bir öteki deyişle, her yıl aşı yaptıranların Alzheimer’a yakalanma oranı en düşüktü” tabirlerini kullandı. Bu çalışmanın, daha evvel grip aşısı ile Alzheimer riskinin azaltılması ortasında bir bağ bulan iki yıl evvelki bir öbür araştırmadan sonra geldiğini; fakat daha kapsamlı olduğunu da belirtmek gerek.

Yeni araştırma, 935.887 grip aşısı olan kişiyi ve 935.887 aşı olmayan kişiyi kapsadı. Açıklamalara nazaran iştirakçiler, dört yıl boyunca incelendi. Bu süreçteki takipler sonucunda aşı olanların %5,1’inde, aşı olmayanların ise %8,5’inde Alzheimer görüldüğü aktarıldı. Datalara dikkat çeken araştırmacılar, grip aşısının hastalığa karşı güçlü hami tesirinin altını çizdi; fakat husus hakkında daha fazla çalışmaya gereksinim olduğunu vurguladı.

Son olarak araştırmanın müelliflerinden Dr. Paul E. Schulz, “Bazı aşıların Alzheimer hastalığına karşı esirgeyici olabileceğine dair ispatların bulunması, bunun spesifik olarak grip aşısına özel olmadığını gösteriyor olabilir” sözlerini kullandı ve bağışıklık sisteminde gerçekleşen değişikliklerin hastalığa karşı esirgeyici sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Schulz, bağışıklık sistemi ve Alzheimer ortasındaki bağ için daha çok öğrenecekleri şeyin bulunduğunu da kelamlarına ekledi.

Geçmişteki çalışmalar grip aşısının yanı sıra, tetanoz ve çocuk felci üzere öteki aşıların da demans riskini azaltabileceğini ortaya koymuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir