1. Anasayfa
  2. İlginç

CATL Qilin MESKEN pili, tek şarjla 1000 km menzil sunuyor

CATL Qilin MESKEN pili, tek şarjla 1000 km menzil sunuyor
0

catl qilin mesken pili tek sarjla 1000 km menzil sunuyor 0 VBfRFlXh

Çin merkezli elektrikli araçlar için lityum-iyon pil üreticisi CATL, %72 hacim kullanım verimliliğine sahip üçüncü jenerasyon Qilin pil ekibini tanıttı. Şirket, CTP 3.0 pillerinin elektrikli araçlara tek şarjla 1.000 km’den fazla menzil sağlayabileceğini söyledi.

Gelecek yıl üretime başlanacak

CATL, birinci olarak 2019 yılında hücreden pakete (CTP) teknolojisini duyurdu. %50’nin üzerinde hacim kullanım verimliliğine sahip birinci kuşak pillerin akabinde yeni tanıtılan  CTP 3.0, 255 Wh/kg güç yoğunluğuyla geliyor. Şirket, yeni pillerin Tesla’nın 4680 pil hücrelerinin güç yoğunluğundan %13 daha yüksek olduğunu söylüyor.

Pil üreticisi, genel olarak pil hücrelerinin altında yer alan sıvı soğutma elemanını hücrelerin ortasına yerleştirdi. Bu sayede şirket, ısı transfer alanını dört katına çıkardı. Isı transfer alanın artırılması daha uygun termal denetime ve daha güzel performans için soğuk havalarda pil hücrelerinin daha süratli ısınmasına imkan tanıyor.

LG, elektrikli araç şarj tahlilleri için yeni adımlar atıyor

1 gün evvel eklendi

CTP 3.0 ile şirket, on dakikada %10’dan %80’e şarj sağlanabileceğini belirtiyor. Global birçok araç üreticisine pil sağlayan CATL, 2023 yılında CTP 3.0 (Qilin) pillerin seri üretimine başlayacak.

  • Anasayfa
  • Ömür
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • CATL Qilin KONUT pili, tek şarjla 1000 km menzil sunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir