1. Anasayfa
  2. İlginç

Yok Olduğu Düşünülen Mavi Balinalar, Şaşırtıcı Bir Biçimde Geri Döndü

Yok Olduğu Düşünülen Mavi Balinalar, Şaşırtıcı Bir Biçimde Geri Döndü
0

Balinalardan elde edilen eserlerin kullanımının artması ile avcılığın çok yükselmesi, Antarktika’daki Güney Georgia adasında mavi balinaların soyların tükenmesine neden olduğu düşünülüyordu. Fakat mavi balinalar büyük bir sürprizle, 50 yıl sonra bölgeye geri döndü.Nesli Tükenmekte Olan Cinsler Araştırma mecmuasında yayınlanan yeni bir çalışmaya nazaran, kambur balinalar da mavilerin müsaadeden geliyor.

Araştırmada, 1960’larda balina avcılığına getirilen değerli bir yasağın akabinde azalan nüfusun nasıl ilerlediğini araştırmak için 30 yıllık görüntü, kayıt ve fotoğraflar tahlil edildi. 1998’den 2018’e kadar, Güney Georgia’daki gemilerde çalışan özel balina araştırmacıları tarafından sırf tek bir mavi balina görüldü, fakat son iki yılda bu devasa deniz memelileri toplu halde geri dönüş yapıyor üzere görünüyor.

“Mavi balinaların geri dönmesinin nasıl olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Güney Georgia’da o kadar çok balina öldürülmüş olabilir ki, nüfusun kültürel hafızasından silindiğini biliyoruz. Fakat düzgün bir beslenme alanı olduğu için artık yavaş yavaş geri dönüyorlar” diyen araştırmanın başyazarı, İskoç Deniz Bilimi Derneği’nden (SAMS) Susannah Calderan, açıklamasının devamında şunları söylüyor: “Son birkaç yıldır Güney Georgia’da çalışıyoruz. Adanın etrafında görülen ve duyulan mavi balinaların sayısı konusunda epeyce iyimseriz, çok yakın vakte kadar böylesine bir gelişme beklemiyorduk. Bu yıl, umduğumuzdan çok daha fazla mavi balina görülmesi bilhassa heyecan vericiydi.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir