1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Uçan Taksiler, 2025 Yılında Göklerde Olabilir!

Uçan Taksiler, 2025 Yılında Göklerde Olabilir!
0

“Talep üzerine hava hareket hizmeti” yani kısaca hava taksileri geliştiren yeni bir Alman firma, 2025 yılına kadar uçan araçlarda seyahati gerçeğe dönüştürebileceğini söylüyor ve Orlando, Florida’da bir tesis kurmayı planlıyor. Planlanan araçlar tam manasıyla uçan otomobiller olmayacak lakin beş koltuklu, dikey havalanabilen araçlar olacak.

Münih merkezli Lilium, elektrikli aracı Lilium Jet’i geçtiğimiz yıl tanıtmıştı ve yalnızca altı ay sonra da uçuş testinin birinci fazını tamamlamıştı. Havacılık sanayisi için uzun vakittir sorun olan dikey havalanma ve iniş ile bir arada hızlanma pistine duyulan gereksinim ortadan kalkıyor ve bu da aracın kent için kullanılabilmesi için muhtaçlığı olan tek şeyin bir helikopter platformu (İng: Helipad – yahut firmanın verdiği isim ile “Lili pad”; Nilüfer yaprağı) olması manasına geliyor.

202011161134433488

Olağan ki bu noktada firmanın bir helikopter ürettiğini düşünebilirsiniz lakin Lilium’un maksadı, ülke genelinde etraf dostu bir bölgesel ulaşım ağı kurmak. Jetin 36 elektrikli motoru olmasına karşın bir helikopterden çok daha sessiz, yalnızca bir kamyon kadar ses çıkartıyor ve firmanın söylediğine nazaran 400 metre yükseklikteyken sesi hiç duyulmuyor.

Emisyonsuz olan bu hava aracı tek bir şarj ile bir saat içerisinde yaklaşık 300 kilometre uçabiliyor ve bu da süratli trenlere yakın bir sürate sahip olması manasına geliyor. Her ne kadar test uçuşları şu ana kadar mürettebatsız yapılmış olsa da, Lilium bu araçların 2025 yılına kadar kullanılabilir olmasını hedefliyor ve bu noktada da Orlando devreye giriyor.

Lilium’un Münih’te iki adet üretim tesisi bulunuyor ve elektrikli araç ulaşım merkezi incelemeleri için hem Köln/Bonn hem de Düsseldorf havaalanları ile iştiraki bulunuyor. Artık ise firma, gelişimi incelemek için başka ülkeleri incelemeye başlamış durumda. Orlando Business Journal’da belirtilene nazaran Lilium, bölgeye 100 işlik istihdam sağlayabilecek 5.200 metrekarelik bir ulaşım merkezi için vergi teşviki istiyor.

ABD’de otonom araç sanayisi süratli bir biçimde oluşuyor ve Orlando da bu oluşumun kalbinde yer alıyor. Florida, araç denemelerini teşvik etmek için kanunları başka bölgelere nazaran çok daha erken bir periyotta hazırlamış ve kabul etmiş durumda. Orlando, ABD genelinde otonom araç test bölgesi olarak belirlenmiş 10 yerden biri olarak öne çıkıyor. Otonom sürüş denemelerine müsaade veren ikinci eyalet olmanın yanı sıra daha sonra tam otonom araçların test ötesinde de yollarda olmasına müsaade veren kanunları ile Florida hükumetlerinin gelecek yol ve kent planlamaları sırasında otonom araçları göz önünde bulundurmaları zarurî tutulmakta.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir