1. Anasayfa
  2. İlginç

Dinozorların Buzul Çağında da Yaşadığı Ortaya Çıktı

Dinozorların Buzul Çağında da Yaşadığı Ortaya Çıktı
0

Birçoğumuz dinozorların bundan 66 milyon yıl evvel dünyaya çarpan ve sonrasında bir buzul çağına sebep olan meteordan ötürü soylarının tükendiği teorisini biliyoruz. Dinozorların yok olması üzerine araştırma yapan bir takımın çalışmasına nazaran dinozorlar aslında bundan çok uzun vakit evvel yaşıyorlarmış.

Araştırmada elde edilen bulgulara nazaran dinozorlar, yaklaşık 65 milyon yıl evvel yaşanan buzul çağından bir evvelki buzul çağında da varlarmış ve o vakitler soyları neredeyse tükenme noktasına gelmiş.

Dinozorlar, bundan 202 milyon yıl evvel de yaşıyorlarmış

dinozorlarin buzul caginda da yasadigi ortaya cikti 0 XtS4vXv9

(Jurassic’ten evvelki buzul çağında hayatta kaldığına inanılan, tüy çıkararak soğuklara adapte olmuş bir dinozor tasviri.)

Bilim insanları, dinozorların 66 milyon yıl evvel yok olduğu teorisinden daha evvel gerçekleşen çok daha gizemli ve daha az tartışılan bir yok oluş keşfettiler: 202 milyon yıl evvel gerçekleşen buzul çağı. O vakte kadar gezegeni yöneten büyük sürüngenleri yok eden ve görünüşe nazaran dinozorların devralmasının yolunu açan yok oluş gerçekleşmiş.

Peki bu Triassic-Jurassic Extinction ismi verilen yok oluşa ne sebep oldu ve öteki canlılar yok olduğunda dinozorlar neden hayatta kaldı?

İlk yok oluştan evvelki Triyas Devri’nde dünyanın çoklukla sıcak ve buharlı olduğu biliniyor. Dinozorlar çağını başlatan sonraki Jurassic periyodunda de benzer şartlar vardı. Bununla birlikte yeni araştırma, sıcağı seven dinozorlar fikrini aksine çeviriyor.

dinozorlarin buzul caginda da yasadigi ortaya cikti 1 UNzSk2Ag(Buzul çağında hayatta kaldığı düşünülen dinozorlara ilişkin ayak izlerinin bulunduğu Çin’deki Junggar Basin dorukları.)

Yeni yapılan araştırma, Triassic periyodunda büyük ölçüde kutup bölgelerine sürülen küçük bir küme olan Triassic dinozor tiplerinin orada tertipli olarak donma şartlarına dayandığına dair birinci fizikî ispatı ortaya koyuyor.

Araştırmada elde edilen göstergeler, sırf buz tarafından korunmuş olabilecek tuhaf kaya kesimleriyle birlikte dinozor ayak izlerine dayanıyor. Araştırmanın muharrirleri, jenerasyonunun tükenmesi sırasında, kutuplarda zati meydana gelen soğuk enlemlerin daha düşük enlemlere yayılarak soğukkanlı sürüngenleri öldürdüğünü belirtiyorlar.

Adapte olmuş dinozorlar evrimsel olarak bu kurallara ayak uydurdu, kurtuldu ve üredi. Gerisi bildiğimiz Jurassic periyoduna kadar sürüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir