1. Anasayfa
  2. İlginç

Köpekler, Sandığınızdan Daha Zeki Olabilirler!

Köpekler, Sandığınızdan Daha Zeki Olabilirler!
0

On binlerce yıldır yakın dostumuz olmaya devam eden köpeklerin aklında aslında neler geçtiğini vakit zaman birçok kişi düşünebilir. Eötvös Lorand Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma da bu merak konusuna ufak bir ışık tuttu. Bilim insanları, köpeklerin yakınındaki objelerin ‘çok türlü zihinsel görüntüsünü’ oluşturduğunu ortaya koydu. Pekala bu ne demek?

Animal Cognition’da yayımlanan yeni araştırmaya nazaran köpekler, bu yetenekleri sayesinde bir objeyi düşündüklerinde birçok duyusal tarafını görselleştiriyor. Örneğin nesnenin nasıl göründüğünü yahut koktuğunu hayal edebiliyor. Yeni keşif, bir köpeğin sevdiği oyuncağı ararken o oyuncağı nasıl düşündüklerini anlamamızı sağlayabilir.

Köpekler, bir objeyi farklı duyularıyla aklında oluşturabiliyor:

kopekler sandiginizdan daha zeki olabilirler 0 Cs6pCDQ1

Çalışmada ele alınan köpekler ise her köpekten daha farklı olan ve objelerin isimlerini ezberleyebilen ‘seçilmiş’ köpeklerdi. Bilim insanları, yaptıkları birinci deneyde 3 seçilmiş köpek ve 10 tipik aile köpeğini bir ödül karşılığında seçmesi konusunda eğitti. Köpekler, kendileriyle eşleştirilen oyuncakları diğer oyuncaklar ortasından seçmeyi başardıkça ödül kazanıyordu.

Her vakit dört oyuncak ortasına konan makul oyuncağın seçimi deneyi, hem ışıklı hem de ışıksız ortamlarda gerçekleşti. Köpeklerin oyuncaklarını karanlıkta daha uzun müddette bulabildikleri görüldü. Bu deneyin akabinde ikinci deneye geçildi. Bu deneye ise yalnızca seçilmiş köpekler katıldı.

Bilim insanları, bu deneyde köpeklerin oyuncak ismi söylendiğinde ne düşündüğünü öğrenmek istedi. Seçilmiş köpekler, sahipleri tarafından isimlendirilen oyuncakları hem aydınlık hem de karanlık ortamda seçmeyi başardı. Bu da köpeklerin bir oyuncağın ismini duyduğunda, bu oyuncağın farklı duyulardaki çağrışımını hayal ettiğini ortaya koydu. Ayrıyeten köpeklerin aydınlıkta burundan daha çok gözle aramayı, karanlıktaysa burunlarına güvendikleri görüldü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir