1. Anasayfa
  2. İlginç

İnsan Beyninin Ülkü Sıcaklığı Belirli Oldu

İnsan Beyninin Ülkü Sıcaklığı Belirli Oldu
0

Sağlıklı bir vücutta sıcaklık 36,5 °C olur, bu yaygın bilgiye çoğumuz sahip olsak da beynin bedenden daha sıcak olması gerektiğini birçok kişi bilmeyebilir. Bugüne dek yapılan araştırmalara nazaran erkek ve bayanlarda ortalama beyin sıcaklığı 38,5 °C’dir.

Vücudun öteki yerlerinde bu sıcaklığı ölçmek ateş ya da yüksek ateş olarak isimlendirilse ve birtakım hastalıkların semptomu olarak ortaya çıksa da sağlıklı bir beyin, bilhassa aktif olduğu gündüz saatlerinde ısınıyor. Üstelik iddiaların de ötesinde ısınıyor!

Beynin derin bölgelerinde sıcaklık 40 °C’ye kadar yükseliyor! Aşağıda da insan beyninin tarihteki birinci 4D haritası var:

insan beyninin ulku sicakligi belirli oldu 0 nJt4GCOL

Normal kurallarda ve bedenin farklı bölgelerinde bir hastalık belirtisi olarak sayılabilecek bu yüksek sıcaklık, beyin için sağlıklı bir durum. Yeni araştırma sonuçlarına nazaran kadınlarda bu 40 °C’ye kadar yükselebileceğini gösterdi. Ölçülen en yüksek sıcaklık 40,9 °C olarak kayıtlara geçti. Bu sıcaklık bedeninizin rastgele bir bölgesinde ölçülse yüksek ateş kaynaklı hipotermi yaşamanız an sorunu, lakin beyin için bu durum kelam konusu değil.

Birleşik Krallık merkezli Medikal Araştırma Konseyi’nde (MRC) vazife yapan bilim insanlarından Dr. John O’Neill “Bu kadar yüksek sıcaklıklar daha evvel beyin hasarı alan bireylerde ölçülmüş, yaralanmadan kaynaklandığı düşünülmüştü” diyor. Beyin sıcaklığındaki gece-gündüz değişimlerinin uzun vadede beyin sıhhati ile alakalı olduğu da tespit edildi. Lakin Dr. O’Neill, uzun vadeli tesirleri konusunda yeni bir araştırma yapacaklarını belirtiyor.

Araştırmacılar, beyin sıcaklığına dair datalara ulaşmak için 20-40 yaşları ortasındaki 40 sağlıklı insanda Manyetik Rezonans Spektroskopisi (MRS) teknolojisini kullanarak ölçüm yaptılar.

Benzer ölçümler daha evvel ağır bakım hastalarında yapıldığı bilgiler bu hastalarla sonlu kaldığı için beyindeki yüksek sıcaklıkların, hastalık yahut yaralanma kaynaklı olduğu düşünülüyordu. Beyin sıcaklığındaki değişimler artık sıhhatle ilişkilendirilen bir husus oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir