1. Anasayfa
  2. İlginç

Birinci gezen kara delik bulunmuş olabilir!

Birinci gezen kara delik bulunmuş olabilir!
0

Kara delikler çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına müsaade vermeyecek derecede güçlü olan büyük kütleli bir gök cisimleridir. Bu gizemli cisimler birinci sefer birkaç yıl evvel fotoğraflandı. Galaksinin daha uzak köşelerinde ise farklı form ve çeşitlerde oluşumlar olduğuna inanılıyor. Gezen kara delikler de bunlardan bir tanesi.

Bilim insanları bu gök cismi konusunda ikiye bölündü

Gökbilimciler son bulgularında yakaladıkları cismin bir nötron yıldızı ya da kendi başına sürüklenen bir kara delik olduğuna inanıyor. Kütleçekimsel mikro mercekleme ismi verilen teknikle görüntülenen cisim için şimdi net bir karar verilmiş değil.

California Üniversitesi, Berkeley astronomi profesörü Jessica Lu yeni bulgular hakkında yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Bu, yerçekimi mikro mercekleme ile keşfedilen birinci özgür yüzen kara delik yahut nötron yıldızı. Mikro mercekleme ile bu yalnız ve kompakt objeleri inceleyip tartabiliyoruz. Sanırım karanlık objelerin öbür bir biçimde görülmesini sağlayan yeni bir pencere açtık.

birinci gezen kara delik bulunmus olabilir 0 upYMmtKp

Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden öbür bir takım ise bu cismin muhakkak bir kara delik olduğu inancında. Objenin kütlesini hesaplayan bilim insanları nötron yıldızı seçeneğini ortadan kaldırıyor. Lakin iki farklı takım şimdi fikir birliğinde bulunmuş değil.

Bu gökcisminin 1.6 ila 7.1 güneş kütlesi ortasında olduğu iddia ediliyor. Bu aralığın alt tarafında cismin nötron yıldızı olma ihtimalinin yüksek olduğu söz ediliyor. Gökcisminin kütlesinin aralığın üst tarafında olması ise kara deliğe işaret ediyor.

birinci gezen kara delik bulunmus olabilir 1 gqEQQi79

MOA-2011-BLG-191 ve OGLE-2011-BLG-0462 olarak isimlendirilen cisim Dünya’dan yaklaşık olarka 5 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bu gizemli gökcisminin gizeminin yakın vakitte çözülmesi bekleniyor. Hubble Uzay Teleskobu yakın vakitte bu cisim hakkında daha ayrıntılı bir müşahede yapacak.

Yeni gök cismi hakkında yakın vakitte daha net bir sözün ortaya çıkmasını bekliyoruz. Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir