1. Anasayfa
  2. İlginç

Aşk İksiri Gerçek mi Oluyor? Oksitosin

Aşk İksiri Gerçek mi Oluyor? Oksitosin
0

Masallardaki ‘Aşk iksiri’ gerçek oluyor! Oxford üniversitesinden bir profesörün açıklamasına nazaran, güya sinemalardan fırlamışçasına bir mevzu olan ‘aşk iksirleri’ gerçek olabilir. Nasıl mı? Gelin anlatalım.

Oxford Üniversitesi’nden evrimsel antropolog Dr. Anna Machin, insan beyninde aşkı hissetmemize sebep olan dört kimyasal unsur olduğunu söyledi: Dopamin, serotonin, beta endorfin ve oksitosin. Machin, beyin kimyası hakkında aşkı bulma yeteneklerinizi geliştirmek ve ilgi berbata gittiğinde aşık kalma olasılığınızı artırmak için belli kimyasalların bir ilaç olarak kullanılabileceğini açıkladı.

İşte o aşk iksirinin ham unsuru: Oksitosin

ask iksiri gercek mi oluyor 0 1DUKfQsJ

Machin, oksitosinin ticari şirketler ortasında tanınan olduğunu ve insanların flört ederken daha özgüvenli olmalarına ve âşık olmalarına yardımcı olabileceğini söyledi:

“Oksitosin, gece dışarı çıkmadan evvel bir bardak güç içeceği içmişsiniz üzere bir tesir yaratıyor. Oksitosin de tıpkı biçimde bir alaka potansiyeli bireyle birinci kere görüşmeden evvel alındığında aşık olma ihtimalini arttırır. Benzeri halde makus giden bağlarda ortayı düzeltmeye yarayabilir. Lakin bu mevzuyu çevreleyen çok fazla etik soru ve sorun var, bu yüzden araştırmalar muhtemelen uzun sürecek.”

Machin’in dediğine nazaran oksitosin kullanılarak bir ‘aşk iksiri’ üretilebilir. Yani şayet etik problemler bir gün aşılırsa ve oksitosin temelli bir aşk iksiri nitekim üretilirse ilgilerinde sorun yaşayan çiftler için bilimsel bir tahlil yolu üretilmiş olacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce ilgi meseleleri sahiden de ilaç kullanarak çözülebilir mi? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir