1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, uzaylı aramak için enteresan bir usul geliştiriyor!

NASA, uzaylı aramak için enteresan bir usul geliştiriyor!
0

Yıllar boyunca birçok kurum, uzaylılar hakkında çeşitli araştırmalar ve arayışlar yaptı. Farklı araçlarla gezegenler üzerinde yapılan bu araştırmalarda bir yenisi daha katılıyor. NASA, uzaylı çalışmalarıyla farklı ipuçları bulmayı amaçlıyor. Araştırmalarla toplanan örnekler uzay araçlarıyla Dünya’ya getirilecek. Örnekleri burada bilim insanları inceleyecek.

Uzaylı araştırmaları için küçük robotlar geliyor

NASA, uzaylı çalışmaları için başka gezegenlerde okyanusları aşan mini bir robot sürüsü oluşturmak istiyor. Uzay ajansı için bir uzman, suların derinliklerinde bir sürü telefon boyutunda bot gönderebilen bir buz eritme sondası için fikir buldu.

nasa uzayli aramak icin enteresan bir usul gelistiriyor 0 Fe54rZYK

NASA, uzaylı planıyla, Jüpiter’in uydusu Europa’nın ya da Satürn’ün uydusu Enceladus’un buzlu kabuğunun altındaki hayat belirtilerini bulmaya yardımcı olacak. NASA mühendisi Ethan Schaler planla ilgili açıklama yaptı.

Benim fikrim, minyatür robotları nereden alıp güneş sistemimizi keşfetmek için enteresan yeni yollarla uygulayabiliriz. Bir sürü küçük yüzen robotla, çok daha büyük hacimli okyanus suyunu keşfedebiliyor ve tıpkı alanda birden fazla robotun data toplamasını sağlayarak ölçümlerimizi iyileştirebiliyoruz.

Projeye, SWIM ya da Sensing With Independent Mikro Yüzücüler formunda isimler veriliyor. Bir grup, fon sağlandıktan sonra önümüzdeki iki yıl içinde prototipler oluşturmaya başlayacak. Yaklaşık 5 inç uzunluğunda ve 3 ile 5 inç küp hacimli kama biçiminde robot planlaması yer alıyor.

Projeyi geliştiren robotik makine mühendisi Ethan Schaler, tasarım ve fizibilite seçeneklerini incelemek için NASA’dan 600 bin dolarlık hibe aldı. Önümüzdeki iki yıl içinde de 3D baskılı prototip oluşturmayı amaçlıyorlar.

nasa uzayli aramak icin enteresan bir usul gelistiriyor 1 J2HnF8Zt

Yaklaşık 50 robot, ipuçları için bir kriyobutun içinde paketli halde olacak. Ana gemi ise çoğunlukla kalın buzda uzun seyahat sırasında bilgi toplamak için kit taşıyacak. Alınan bilgiler sonrasında, Dünya’daki uzmanların incelemesi için yüzey tabanlı bir arazi aracında olacak.

Peki, siz NASA uzaylı projesi için ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir