1. Anasayfa
  2. İlginç

Pulları İnci Üzere Parlayan Yeni Bir Yılan Tipi Keşfedildi

Pulları İnci Üzere Parlayan Yeni Bir Yılan Tipi Keşfedildi
0

Takvimler 2019 yılını gösterirken Amerikan ve Vietnamlı bilim insanları, Vietnam’ın dağlarında ve ormanlarında araştırma yapıyorlardı. Bilim insanlarının gayesi bu bölgedeki biyolojik çeşitliliği öğrenmekti. Ama bölgede bilim insanlarını garip görünümlü bir yılan karşıladı.

Bilim insanlarının gördüğü bu yılan bilhassa sahip olduğu deriyle dikkat çekiyordu. Yılan, koyu bir renge sahip olsa da derisi parlıyordu. Pullarıysa ufak boyutlardaydı ve çıkıntılı ve garip bir yapıya sahipti. Bu yılanı öbür yılanlardan ayıran bir öbür özellik de yılanın mavi ve yeşil ortasında ışık yansıtıyor oluşuydu.

Yılan hakkında yapılan çalışmaların sonuçları açıklandı:

acd8ec7c5f5a8d2204cdcae4c2a6fedbaecaec24

Bu yılanla karşılaşan bilim insanları birinci başta yılanın hangi tıp olduğu konusunda fikirsiz kaldılar. Fakat fazla vakit geçmeden orijinal ve daha evvel keşfedilmemiş bir yılan çeşidi keşfettiklerini anladılar. Bu keşif 2019 yılında yapılmış olsa da Smithsonian Enstitüsü ve Vietnam Bilim ve Teknoloji Akademisi’nden bilim insanları, geçtiğimiz günlerde yılan hakkında yaptıkları çalışmanın sonuçlarını Copeia’da paylaştılar.

Yılan, Vietnam’ın Çin hududundaki bölgesi Ha Giang’ın kuzeyinde keşfedildi. Gizemli yılanın gözlerinde parlak ışık alıcıları yoktu ve bu da onun yeraltına yahut yaprakların altına gömüldüğüne işaret ediyordu. Bu tıp yılanları varsayım edebileceğiniz üzerinde yüzeyin altındaki ömürleri nedeniyle bulmak oldukça sıkıntı oluyor.

0a219f40855c5497ac7241545b1357ad5af79fef

Bilim insanları, yılanın ziyadesiyle az bulunan Achalinus yılan cinsine ilişkin bir cins olduğunu fark ettiler. Bu yılan cinsinin pulları birçok yılan üzere üst üste binmek yerine daha yaygın bir yapıya sahipti. Achalinus cinsine ilişkin yılan sayısı bugüne kadar yapılan keşiflerle sırf 13’te hudutlu kaldı. 13 yılan tipinin 6’sıysa Vietnam’daydı.

Yapılan çalışmaların akabinde yılana ‘Achalinus zugorum‘ ismi veridi. Yılanın DNA’sı Smithsonian’da örneklendi ve incelendi. Ender cinsin kısa mühlet içinde yine Vietnam’a gönderileceği açıklandı. Bilim insanları, yayınladıkları çalışmada Vietnam’daki biyolojik çeşitliliği tehdit eden faktörlere (taş ocakları ve ormanların yok edilmesi gibi) de değindi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir