1. Anasayfa
  2. İlginç

Tavşan Büyüklüğünde, Uzun Tüylü ve Zehirli: İşte Tabiattaki En Tehlikeli Fare

Tavşan Büyüklüğünde, Uzun Tüylü ve Zehirli: İşte Tabiattaki En Tehlikeli Fare
0

Mammalogy mecmuasında yayınlanan yeni bir çalışmada, Afrika’da yaşayan ve kimyasal savunma aracı olarak bitki zehrini toplayan bilinen tek göğüslü olan tuhaf bir fareden kelam ediliyor. Ölümcül kapalı silahına karşın, Afrika zirveli faresi (Lophiomys imhausi) tam olarak bir katil üzere görünmüyor, bir pom-pom ile bir kokarca ortasındaki bir şeye benziyor. Postu birkaç miligramı bir insanı anında öldürecek kadar güçlü bir zehir içermesine karşın düşmanca tutumlar sergilememesi sevindirici.

Makale şimdi yeni olsa da, Doğu Afrika’da yaşayanlar farelerin “silahlı” ve tehlikeli olduğundan uzun müddettir şüpheleniliyordu. 2011’de, doruklu sıçanların alışılmadık özellikleri üzerine yapılan birinci araştırma, yüksek toksik kardenolitler bakımından güçlü olduğu için beşerler tarafından avlanmak için kullanılan zehirli ok ağacından (Acokanthera schimperi) toksin topladıklarını ileri sürmüştü. Tehdit edildiklerinde, bu fareler sırtlarındaki tüyleri dikiyor ve yalayarak bunları zehirli bir silah haline getirdikleri düşünülüyordu. Bu erken araştırma, bir bireydeki davranışı doğruladı, fakat davranışın doruklu sıçanlar ortasında ne kadar yaygın olduğu belirsizliğini korudu.

Araştırma çerçevesinde 25 fare inceleme altına alındı ve 1.000 saat boyunca davranışları gözlendi. Bilim insanları bu müşahedeler sonunda farelerin Acokanthera toksini topladıkları ve çok karmaşık bir toplumsal hayata sahip olduklarını ortaya çıkardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir