1. Anasayfa
  2. İlginç

Ay kimin olacak? Çin’in mi Amerika’nın mı?

Ay kimin olacak? Çin’in mi Amerika’nın mı?
0

Dünya üzerindeki rekabet ve ülkeler ortası liderlik uğraşı yetmezmiş üzere şimdide uzayda kimin kelamı geçecek tartışmaları başladı. Bu mevzuda adaylardan biri tabi ki Amerika Birleşik Devletleri iken masanın başka tarafında oturan isimse Çin’den oburu değil.

İki üstün güç ortasında uzay rekabeti her geçen gün biraz daha üstlere tırmanırken, NASA lideri Bill Nelson tarafından yapılan bir açıklama, iki ülke ortasındaki rekabetin sanıldığından bile daha fazla olduğunu gösterdi.

Nelson tarafından yapılan açıklamalarda Çin’in uzay faaliyetlerini daha çok askeri manada geliştirdiği ve bununda dünya açısından tehlikeli bir hale geldiği tez edildi. Açıklamalarının devamında Çin’in ilerleyen vakitte Ay’ın tamamında hak sav edeceği ve kendisine ilişkin uyduların haricinde kalan bütün hepsini imha etme yoluna başvurabileceği argüman edildi.

Ay kimin olacak? Çin’in mi Amerika’nın mı?

Dünyanın en büyük ve en itibarlı Uzay ajansı olan NASA’nın lideri tarafından ortada hiç bir şey yokken neden bu türlü bir açıklama yapıldığı ise büyük merak konusu oldu.

Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri ile Çin ortasındaki rekabet çok eskiye dayanıyor olsa da tekrar de Çin’in bu türlü bir atak yapmasına çok ihtimal verilmezken, yeniden de NASA liderinin büsbütün kendi fikirlerine dayanarak bu türlü kelamlar söyleyebilmesi de pek mümkün görünmüyor. Bakalım tezlerin muhatabı olan Çin bu hususa ait rastgele bir açıklama yapacak mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir