1. Anasayfa
  2. İlginç

Bilim insanlarından korkutan ozon katmanı açıklaması!

Bilim insanlarından korkutan ozon katmanı açıklaması!
0
Ad
0
(0)

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, son yıllarda insanlık için epey tehlikeli bir hal almaya başladı. Birçok rapor, Dünya için makûs senaryolar içeriyor. Son olarak, Ontario’daki Waterloo Üniversitesi’nden bilim insanları, ozon katmanı ile ilgili korkutan bir açıklama yayınladı.

Bilim insanları, ozon katmanı üzerinde devasa bir yeni delik keşfettiler

Ad

Küresel ısınmanın tesiriyle ozon katmanında yer yer incelmeler ve delinmeler olması beklenen bir durumdu. Ama Waterloo Üniversitesi, beklenmedik bir delik keşfettiler. Buluşu asıl farklı kılan durum ise bu deliğin 30 yılı aşkın uzun müddettir var olması.

Bilim insanları daha evvel Antarktika’nın üzerinde devir periyot açılıp kapanan bir deliğin varlığını biliyorlardı. Bu delik, ilkbahar devrinde genişler ve başka periyotlarda de neredeyse kapalı halde kalır. Yeni bulunan delik ise daima açık halde kalıyor.

Bilim insanları açıklamasında ozon katmanı deliğinin korkutucu boyutlarını söz ettiler. Söylenenlere nazaran delik neredeyse tüm tropikal bölgesini kapsıyor. Antarktika’daki deliğin yaklaşık yedi katı büyüklüğünde olduğu varsayım ediliyor.

Waterloo Üniversitesi’nden Profesör Qing-Bin Lu, bulunan deliğin önümüzdeki yıllarda Dünya üzerindeki UV radyasyonunu artıracağını belirtti. Ek olarak, tropikal bölgelerin ekosistemleri ve sıhhati üzerinde öbür birçok olumsuz tesiri olabileceğini belirtti.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir