1. Anasayfa
  2. İlginç

Güneş Sistemi “Otoyolu”, Uzay Seyahatlerini Kolaylaştıracak

Güneş Sistemi “Otoyolu”, Uzay Seyahatlerini Kolaylaştıracak
0

Otostopçunun Galaksi Rehberi‘ni okumuş olanlar, daha serinin en başında soluk mavi noktamızın Vogon ismi verilen uzaylı ırkı tarafından uzay çevreyolu geçeceği gerekçesiyle patlatıldığını hatırlayacaktır. Bütün kozmosu kaplamasa da Güneş Sistemi için bir otoban hakikaten var olabilir.

Gelecekte yapılacak olan derin uzay vazifeleri düşünülenden çok daha kısa sürebilir. Araştırmacıların keşfettiği Güneş Sistemi “harika otoyolu“, sondaların ve öbür uzay araçlarının daha süratli halde uzayda ilerlemesini sağlayabilir.

Bilinen yörüngeler incelendi

54446d9f0569549ce1412a36bb10f23898085ffc

Yeni yolu bulmak için araştırmacılar, Güneş Sistemi içerisindeki milyonlarca rotayı bilgisayarlar yardımıyla teker teker hesaplamayı başardı. Bu yörüngeler asteroid nesillerinden yayılanlar ve başka kullanılan yörüngeler temel alınarak incelendi.

Yeni yaklaşım ile birlikte Güneş Sistemi’nin bilhassa dış bölgelerini ziyaret etmek çok daha kolay hale gelecektir. Ayrıyeten daha verimli seyahatlerde araçların ilerlemesi için gerekli olan itme kuvveti ve yakıt kullanımı da düşecektir.

Yeni bulgular Dünya’ya yakın objelerin ve gezegenimizi tehdit eden yapıların incelenmesinde de kullanılacaktır. Şimdilik kendi sistemimizin uzak uçlarını keşfetmemiz pek de yakın bir vakitte gerçekleşecek üzere gözükmüyor. Tekrar de kozmik seyahatimiz için süratli bir yol bulmak, bu çalışmaları değerli ölçüde ilereltecektir.

Uzay büsbütün boşluk değil mi? Rotalar ne fark ettiriyor?

c8a356e0e3507d0e48285b0dadd03345b3d7237a

Genel olarak baktığımızda uzay sonsuz bir boşluk ve bu boşlukta hareket ederken çok fazla çevresel etmenle başa çıkmamız gerekmiyormuş üzere gözüküyor. Gerçekte ise durum daha farklı. Her cismin bir kütle çekimi var ve bu çekim, ilerlemeyi daha kolay ya da daha sıkıntı hale getirebiliyor. Örneğin Dünya’ya daima iri göktaşları düşmüyor olmasının sebebi, Jüpiter’in bir mıknatıs üzere bu cisimleri kendine çekmesi.

Yeni yörüngeler, gelecekte asteroidlerde yapılması olası olan madencilik çalışmaları için de değerli rol oynayabilir. Uzay seyahatlerinde maliyetlerin düşmesi ile birlikte daha farklı bir geleceğin kapısı da açılacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir