Airbus’ın A321XLR uzun menzilli yolcu uçağı birinci uçuşunu yaptı

 Airbus’ın A321XLR uzun menzilli yolcu uçağı birinci uçuşunu yaptı
Okunuyor Airbus’ın A321XLR uzun menzilli yolcu uçağı birinci uçuşunu yaptı
0
(0)

Airbus‘ın A321XLR (eXtra Long Range) uçağı birinci uçuşunu muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Uçak dört saatten uzun süren test uçuşu kapsamında uçağın uçuş denetimleri, motorları ve uçuş zarfı muhafazaları dahil ana sistemleri hem yüksek hem de düşük süratlerde denendi.

Airbus A321XLR için yaklaşık 500 sipariş alındı

Hamburg-Finkenwerder Havalimanı’ndan test pilotları Thierry Diez ve GabrielDiaz de Villegas Giron ile havalanan A321XLR, test mühendisleriyle birlikte toplamda 5 bireyle birinci uçuşunu gerçekleştirdi. Yapılan testlerden muvaffakiyetle geçen uçak, toplamda 4 saat 35 dakika havada kaldı.

A320 dar gövdeli tek koridorlu uçak ailesinin en yeni üyesi olan ve A321neo‘yu temel alan A321XLR, evvelki jenerasyon uçaklara kıyasla koltuk başına %30 daha düşük yakıt tüketimi sunacak. 8.700 km’ye kadar menzilde 11 saate kadar süren uçuşları gerçekleştirebilecek olan uçak, 180 ila 220 yolcu taşıyabilecek.

Airbus’dan Philippe Mhun: “Bu, A320 Ailesi ve dünya çapındaki müşterileri için kıymetli bir kilometre taşıdır. A321XLR ile hizmete giren havayolları, eşsiz Airspace kabini sayesinde tek koridorlu uçaklarda uzun uzaklık konforunu sunabilecek. A321XLR, rakipsiz ekonomi ve çevresel performans ile yeni rotalar açacak.” dedi.

ZeroAvia, Monte’ye ZA600 güç aktarma organı sağlayacak

1 gün evvel eklendi

 A321XLR için şimdiden yaklaşık 500 sipariş alan Airbus, uçağın 2024’ün başlarında hizmete girmesini planlıyor. Bununla birlikte şirketin daldaki en büyük rakibi Boeing, şimdi Airbus A321XLR ile rekabet edecek bir uçak geliştirmeyi hedeflediklerine dair bir açıklama yapmadı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • Airbus’ın A321XLR uzun menzilli yolcu uçağı birinci uçuşunu yaptı

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın