1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

Bilim Adamları Kurbağa Hücrelerinden Canlı Robot Üretmeyi Başardı!

Bilim Adamları Kurbağa Hücrelerinden Canlı Robot Üretmeyi Başardı!
0

Bilim adamları yaptıkları çalışmalar ile insanlığı şaşırtmaya devam ediyor. Daha önceleri kablolardan, metal malzemelerden ve plastikten robot üretildiğini duymuştuk. Ancak bu defa görünen o ki bir grup bilim adamı, tarihte ilk kez tamamen yaşayan canlı hücrelerden robot üretmeyi başardılar!

PNAS dergisinin verdiği demeçe göre; Vermont ve Tuft Üniversiteleri ile ortak yürütülen çalışmalar neticesinde kurbağa embriyosundan elde edilen hücreler kullanılarak yaşayan canlı bir robot üretildi. Xenobots olarak duyurulan bu minik organizmalar doğada karşılaştığımız doğal seleksiyonu taklit eden algoritmalar içeriyorlar.

content 1579012620 xenobot organism pair 800x400 0

Vermont Üniversitesi görevlilerinden Joshua Bongard’a göre üretilen bu yeni minik makineler ne bilindik geleneksel robotlara benziyor ne de bilindik bir yaşam formuna benziyor. Bongard üretmeyi başardıkları yaşayan canlı robotları farklı bir tür olarak tanımlıyor ve bu minik makineleri programlanabilir organizma olarak kabul edebileceğimizi belirtiyor.

Bahsi geçen çalışmanın diğer bir görevlisi olan Michael Levin’e göre ise; oluşturulan yeni Xenobotlar’a bakıldığında %100 kurbağa dnası içerdiğini ancak bunlara kurbağa demenin doğru olmadığını bu minik hücrelerin programlanabilir canlı robotik organizmalar olduğunu söylüyor.

Üretilen bu minik canlı robot organizmalar şu an sadece iğne ucundan çok daha küçük 650-750 mikron civarındalar. Ancak programlanabilir oldukları için ilerleyen teknoloji ile sağlık sektöründe yük(ilaç) taşıma için kullanılabileceği düşünülüyor. Yani bu mikron boyuttaki biyolojik canlı robotlar insan bedeninde ilaç taşıyabilecek veya denizlerdeki kirliliği temizlemek için kullanılabilecek.

Tahmin edersiniz ki küçük Xenobotlar’ın avantajları saymak ile bitmiyor. Bu minik canlı robotlar doğanın bir parçası olduğu için tamamen biyo-geri dönüştürülebilir. Ayrıca doğanın kendi kendini yenileme ve iyileştirme yeteneğini de barındırıyor.

Biraz da minik yaşayan robotların nasıl oluşturulduğunu inceleyelim. Araştırma esnasınca bilim adamları, afrika pençeli bir kurbağa türünün deri ve kalp dokusundan aldığı hücrelerde kullanılmak üzere doğal seleksiyonu taklit eden bir algoritma geliştirdiler. Bir yönde verilen komutlar defalarca tekrarlandı ve seleksiyona zorlandı. Bu sayede Xenobotlar’ın ortaya çıktığı paylaşılan bilgiler arasında.

Ayrıca bu araştırmanın bir diğer amacı da Xenobotlar sayesinde yaşamın şifrelerini çözmek olabilir.

Görünen o ki teknoloji bu hızla gelişmeye devam ederse, yaşamın sırrı ve daha geriye kalan birçok şey kısa bir süre sonra çözülmüş olacak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir