1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

Bitki Aleminde Dev Keşif!

Bitki Aleminde Dev Keşif!
0

Ayçiçeği bitkisinin, güneşi gün doğumundan gün batımına kadar takip ettikleri yüzyıllardır bilim insanları tarafından bilinen bir gerçek. Ama bu işi neden yaptıklarına dair bilgilerimiz bu güne kadar yetersizdi. Ancak son araştırmalar ile bilim insanları bu hareketin sebebine ve nasıl gerçekleştiğine dair bir açıklama getirmiş bulunuyorlar.

Ayçiçeği üzerinde yapılan araştırmalar tamamlanmadan önce neye göre hareket ettiklerine dair iki seçenek üzerinde duruluyordu. Birincisi; bitkilerin de bizimki gibi güneş tarafından düzenlenen ve her gün yenilenen bir vücut saati( Vücudun 24 saatlik döngüsü; uyku beslenme gibi etkinliklerimizde bu döngü oldukça etkilidir.) olduğunu düşüncesi iken ikincisi ise sadece önceden belirlenmiş hareketi bilinçsizce tekrarlama durumunun olduğu düşüncesiydi.

sunflowerrrr

Araştırmacılar bu ikilemi çözmek için bitkileri birçok deneye tabi tuttular. İlk deney olarak;  ayçiçeği bitkilerini bir kazığa bağladılar. Bu sayede bitkilerin hareketine ve doğal olarak da bitkinin güneşi takip etme mekanizmasına müdahale etmiş oldular.

Daha sonraları bitkileri iç mekan laboratuvarlarına alan bilim insanları, bitkileri sabit ışık kaynağı testine soktular. Bu testte bitkilerin çiçeklerini sürekli olarak ışığa bakacak şekilde konumlandırması ile bu hareketin vücut saatine bağlı bir hareket olduğu ortaya çıktı. Bu deneylerin yanında bir çok ek deney de uygulayan bilim ekibi birçok keşfe imza attı.

aycicegi2

Ayçiçeği bitkisi üzerinde çalışan bilim insanları ve araştırmaları sayesinde güneşi takip etmelerini sağlayan nedenin vücut saati olduğu keşfedildi. Ve bu döngünün sadece güneş ışığını daha verimli kullanmak için olmadığı; aynı zamanda ayçiçeğinin bu sayede arıları daha çok etkiledikleri de keşfedilmiş oldu

Ayçiçeğinin (günebakan olarak da bilinir) bu özelliğinin keşfedilmesi ile bitkilerde ilk kez vücut saati varlığı resmen kanıtlanmış oldu. Ve bu keşif ile ilk kez doğal ortamında bulunan bir bitkinin sadece büyümek için hareket etmediği kanıtlanmış oldu.

aycicegi3

Kaynak:http://www.sciencealert.com/this-is-why-some-sunflowers-track-the-sun-across-the-sky

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir