1. Anasayfa
  2. Çevre

Alevin Mavi Tonu!

Alevin Mavi Tonu!
0

İnsanlık, ateşi taş devrinde keşfettiğini düşüne dursun, bilim adamları alevin neden farklı renklerde olduğunu, etkileyici görüntüsünü nereden aldığını araştırıyor. İşte bu konu üzerinde araştırma yapan bilim adamları alevin saf ve sürekli dönen bir mavi tonunu keşfettiler.

Maryland Üniversitesi bilim adamları, yaptıkları araştırmalarda alevin mavi bir tonunu keşfettiklerini söylediler. Adına “blue whirl” yani mavi hortum adını verdikleri bu alev çeşidi sürekli ve hızlı bir şekilde hem kendi çevresinde hem de bulunduğu suyun üzerinde döndüğü için büyük ilgi topladı.

Ekibin başındaki Elaine Oran buluşu; Mavi hortum geleneksel tanıdığımız sarı alev hortumunun evrimlenmiş bir halidir” sözleri ile tanıtırken bilinen alevin sarı renkte olmasında, dalga boyları kadar oksijen eksikliğinin de etkisinin bulunduğunu düşündüklerini söyledi.

Ayrıca bahsi geçen mavi hortum olarak adlandırılan alevin tek özelliği görüntüsünün ilginç olması değil. Akışkanlar mekaniği gibi alanlarda kullanmanın uygun olduğu görülen mavi hortumun birkaç farklı alanda da kullanılabileceğini düşünülüyor. Araştırmacılar aynı zamanda petrol sızıntılarını da bu alev tipi ile temizlenebileceği düşündüklerini belirtiyorlar. Üstelik mavi alevin hünerleri bunlarla da sınırlı değil. Keşfedilen mavi hortumun, renginden dolayı dalga boyu değeri düşük olduğu için laboratuvar ortamlarında mikroorganizmalar üzerinde yapılan çalışmalarda kullanılmaya müsait olduğu söyleniyor.

atesin-mavi-rengi

Peki Ateşin Renkleri Ne İfade Ediyor?

Genellikle alevlere renk veren özelliğin dalga boyu ve frekans ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Kırmızı>Turuncu>Sarı>Yeşil>Mavi şeklinde dalga boyu enerjisi olarak sıralanan renkler, alevin hangi seviyede enerjiye sahip olduğunu gösteriyor.

Kaynak:http://www.iflscience.com/physics/scientists-discover-new-type-of-whirling-blue-fire/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir