1. Anasayfa
  2. Eğitim

Uzay Mühendisliği Nedir?

Uzay Mühendisliği Nedir?
0

Mühendislik dalları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan uzay mühendisliği, farklı amaçlarla uzayda kullanılan ya da kullanılacak olan çeşitli araçların tasarımlarının yapıldığı bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisi olarak eğitim alan ve eğitimini tamamlayan uzay mühendisleri, uydu, roket, füze ve helikopter gibi araçlarla ilgili olan tüm bilimsel ve teknolojik deneylerde aktif olarak yer alır ve bu konuda önemli çalışmalarda bulunurlar.

Uzay mühendisleri sadece hava ve uzay araçlarını tasarlamak ile kalmaz aynı zamanda bu araçların üretim aşamasında bulunur. Bunun dışında araçların hangi mesafede nereye gideceğinin hesabını yaparak araçların kontrolünü sağlar, istenen ve beklenen aracın amacına ulaşıp ulaşamayacağının kontrolünü sağlarlar.

Uzay Mühendisliği Nerelerde Kullanılır?

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de uzay mühendisliği yaygın olarak savunma sanayi içerisinde kullanılmaktadır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz hava ve uzay araçları en çok savunma sanayi içerisinde üretilen ve kullanılan araçlardır. Uzay mühendisleri bu nedenle savunma sanayinde hizmet veren şirket ve kurumlar içerisinde kolaylıkla iş bulabilirler.

Bunun dışında uzay ve havacılık konusunda bazı araştırmalar ve geliştirmeler yapan özel firmalar içerisinde de rahatlıkla uzay mühendisleri görev alabilirler. Uzay mühendisliği bu nedenlerden dolayı son yılların en popüler mesleklerinden birisidir. Üniversitelerde bölüm arayışı içine giren çok sayıda kişi, gelecekte çok iyi iş fırsatına sahip olabileceği için uzay mühendisliği bölümünü tercih etmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir