1. Anasayfa
  2. Uzay

Fırlatma Kulesi, Üstün Heavy’yi Havada Yakalayacak

Fırlatma Kulesi, Üstün Heavy’yi Havada Yakalayacak
0

SpaceX CEO’su Elon Musk, ziyadesiyle etkin olduğu Twitter hesabı üzerinden hala geliştirme etabında olan Harika Heavy roketi ile ilgili dikkat cazip açıklamalarda bulundu. Musk’a nazaran Super Heavy, öteki SpaceX roketleri üzere yine kullanılabilir olmaya devam edecek lakin fırlatma sonrası Dünya’ya dönüş sırasında farklı bir teknik benimseyecek.

Falcon 9 üzere mevcut roketler, fırlatmanın akabinde Dünya’ya geri dönerken dış yüzeylerinde bulunan yüzgeç gibisi kanatçıklar ile taraflarını ayarlarlar. Dünya’ya hakikat bir halde iniş yapmayı başaran roketler ise üzerlerinde bulunan katlanabilir ayaklar ile dik durumda kalmaya devam ederler.

Super Heavy, fırlatıldıktan neredeyse bir saat sonra yine fırlatmaya hazır olacak

firlatma kulesi ustun heavyyi havada yakalayacak 0 jVWTVg4q

Elon Musk’a nazaran Üstün Heavy, tarafını ayarlamak için kanatçıklardan faydalanmaya devam edecek olsa da iniş yapmak ve dik durmak için ayaklara sahip olmayacak. Bunun yerine fırlatma kulesinde bulunan ve fırlatma öncesinde roketin dik konumda kalmasını sağlayan fırlatma kulesi kolları, iniş yapan roketi “yakalayarak” dik tutmaya devam edecek.

Elon Musk, roketlerden sabitleyici ayakları kaldırmanın hem maliyet hem de tartı açısından avantaj sağlayacağını tabir ediyor. Dahası, Musk’a nazaran iniş yapan roket direkt olarak fırlatma kulesinde olacağından bir saatten kısa müddet içinde soğutulup yakıtla doldurularak yine fırlatmaya hazır hale gelebilecek.

Super Heavy, dünya üzerinde bir yerden bir yere ulaşmanın en süratli yolu olabilir

firlatma kulesi ustun heavyyi havada yakalayacak 1 AEirt4n4

Elon Musk’ın daha evvelki açıklamalarından bildiğimiz kadarıyla Muhteşem Heavy, sırf insanoğlunun öbür gezegenlere ayak basmasını sağlamakla kalmayacak, birebir vakitte Dünya içinde bir noktadan bir başka noktaya süratli uçuşun da anahtarı olacak.

Super Heavy’nin direkt fırlatma rampasına dönerek bir saat üzere kısa bir müddette yine kullanılabilir hale gelmesi, roket sanayisi açısından bir ihtilal olabilir. Bununla birlikte bir roketi fırlatma kulesinin kollarıyla yakalamak son derece hassas hesaplamalar gerektirdiğinden SpaceX’in bu türlü bir işi ne vakit gerçekleştirebileceğine dair dengeli bir varsayımda bulunmak güç.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir