1. Anasayfa
  2. Uzay

TÜBİTAK, Dünya’dan Bile Büyük Bir Güneş Lekesi Gözlemledi

TÜBİTAK, Dünya’dan Bile Büyük Bir Güneş Lekesi Gözlemledi
0

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin Antalya, Bakırlıtepe’deki 2500 metre yüksekliğe kurulan yerleşkesinde 25. Güneş leke çevriminin birinci büyük lekesi gözlendi. TUG’un internet sitesinde müşahede ile ilgili olarak yapılan açıklamada Güneş diskinin güneydoğu tarafında görülmeye başlanan ve ‘AR 2786’ olarak isimlendirilen Güneş lekesinin, yeni başlayan Güneş leke çevriminin şimdiye kadar gözlenmiş en büyük işaretçisi olduğu belirtildi.

Tek başına boyutu, gezegenimiz Dünya’dan büyük olan ‘AR 2786’, büyük Güneş patlamalarının gerçekleşebileceği bir bölge olarak da değerlendirilse de şimdi önemli bir Güneş patlaması gerçekleşmediği söz edildi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, yeni Güneş leke çevriminin birinci büyük lekesini gözlemledi

a7c806cf844020c92e6ab02d28fd481985471b21

TUG’da misyonlu olan Dr. Tucay Özışık, Güneş’in astrofizikçiler için bir laboratuvar olduğunu söz ederken, “Çünkü Güneş’i gereğince detaylı inceleyebiliyoruz. Çok eski yıllardan beri yapılan çalışmalar, Güneş’in bir çevrimi olduğunu gösteriyor. Yeni bir aktivite çevrimi var ve bunun ortalaması 11-12 yılda bir gerçekleşiyor. Bilim Toplum Merkezi’ne gelen küçük yaş kümeleri çocuklara, ‘Güneş adeta çok sonlanıyor, üzerinde çok leke çıkıyor’ diye anlatıyoruz” sözlerini kullandı.

Güneş’in yeni çevriminde bir yüzeyinin, öteki bölgelerine nazaran daha soğuk olduğunu, bu nedenle de manyetik alanı daha yüksek bölgeleri temsil eden lekelerin arttığını yahut azaldığını kaydeden Dr. Özışık, “Şimdi yeni bir çevrim başladı. Yeni çevrimin birinci lekeleri de gözükmeye başladı. Geçenlerde baya büyük simetrik bir leke vardı. Buradaki bir özel Güneş teleskopu ile onun birkaç kare fotoğrafını çektik. Bu da yeni başlayan çevrimin birinci lekesi olarak TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin web sitesinde yayımlandı” biçiminde konuştu.

Güneş patlamaları, uydulara ziyan verebilir

c43f7cacc8c3ccd06bd24b19c4dcc8905526d373

TUG tarafından aktarılan bilgilere nazaran bugünlerde Güneş leke çevriminin yirmi beşincisinin başlangıcı yaşanıyor ve 2026 yılına kadar Güneş lekelerinin sayısıyla birlikte Güneş patlamalarının sayı ve şiddetinde artış olacak. Kelam konusu Güneş patlamaları ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Güneş patlamaları sonucunda uzaya yüksek güçlü parçacıklar fırlatılmaktadır. Direkt gezegenimize hakikat gerçekleşen şiddetli Güneş patlamaları sonucunda fırlatılan yüksek güçlü parçacıklar, gezegenimiz etrafında dolanan yapay uydular için vakit zaman ziyanlı olmakta, kimi uç durumlarda Yer üzerindeki günlük hayatı da etkileyebilmektedir. Bu nedenle Güneş üzerindeki lekeler ve patlamaların daima izlenmesi gereklidir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir