1. Anasayfa
  2. Teknoloji

SpaceX, Bu Sonbahar Falcon 9 ‘u Tekrar Fırlatmayı Düşünüyor

SpaceX, Bu Sonbahar Falcon 9 ‘u Tekrar Fırlatmayı Düşünüyor
0

Bildiğiniz üzere dünyanın ilk ve tek dikine iniş yapabilen roketi olan Falcon 9 isimli roket için 27 Martta yapılan test başarı ile sonuçlanmıştı. Gayet başarılı ve nokta atışı yaparcasına yapılan iniş işleminden sonra bu yılın eylül ya da ekim ayında Falcon’un tekrar fırlatılması düşünülüyor.

Falcon 9 ateşleyicisi Florida’nın Cape Canaveral şehrinde  Of course I still love you ( Tabiki Seni Halen Seviyorum ) isimli uzaktan kontrol edilebilen bir pad üzerine başarılı bir iniş yapmıştı. Tüm bu test denemelerinden sonra Falcon 9’un ve iniş padinin 2 Temmuz’da NASA Kennedy Uzay Üssüne gönderilmesi bekleniyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde Elon Musk attığı tweet ile roketin hangara döndüğünü duyurdu.

falcon 9 tekrar fırlatılıyor

Özel uzay-kargo taşımacılığı firması olan SpaceX’in bu çalışmaları sayesinde yeniden kullanılabilir roket teknolojisi üzerinde yeni bir çağ açıldı. Falcon 9 da kullanılan iniş bacakları , kontrol sistemleri ve diğer teknolojiler sayesinde fırlatılan roket uzaya çıktıktan sonra iniş için özel hazırlanan uzaktan kontrollü iniş padine iniş yapabiliyor.

SpaceX firması son derece pahalı teknolojiler olan roketler üzerinde yaptığı çalışmalar ile uzay yolculuğunu daha hesaplı hale getirmek istiyor. Tek bir Falcon 9 16 milyon dolara üretilirken , sadece bu roketleri fırlatıp indirmek için yapılan harcamalar ise 200 bin dolar civarlarında. Elon Musk yeniden kullanılabilir roket projesi tam manasıyla büyük bir maliyet düşürme projesi olarak görüyor.

Musk bu projenin uzun dönemde uzun menziller arası yolculuklara yani Mars’a koloniler kurma hayallerini gerçeğe çevirmede önemli etkilerinin olacağını düşünüyor.

Yeniden kullanılabilir roket testleri yapan firma yalnızca SpaceX değil. Amazon.com’un ceo’su Jeff Bezos kurduğu Blue Origin firması ile uzay yolculuğu için tekrar kullanılabilen roketler üzerine testler yapıyor. New Shepard adını verdiği roket ve uzay kapsülü ile uzaya yolcu ve yük taşımayı hedefleyen Bezos’un, bu ay 4.testini gerçekleştirmesi bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir