1. Anasayfa
  2. Uzay

Mars’ta Koloni Oluşturabilir miyiz?KoloniMars’ta Koloni Oluşturabilir miyiz?

Mars’ta Koloni Oluşturabilir miyiz?KoloniMars’ta Koloni Oluşturabilir miyiz?
0

Mars’a insan göndermek pek çoğunun gelecek birkaç on yılda olmasını umut ettiği bir konu, NASA’ya göre bu, 2040’larda mümkün olabilir. Peki bir gün Mars’ta kalıcı olarak yaşayabilme ihtimalimiz nedir?

“Further” serisinin ikinci bölümünde (ilki uzaylılar üzerineydi) eski astronot Jeffrey Hoffman bir gün Mars’ı kolonileştirme ihtimalimiz hakkında konuşuyor. “Eğer bir gün insanlık birden fazla gezegende var olabilirse uzun vadeli hayatta kalma şansımızı arttırdık demektir.” diyor. Hoffman’a göre ilk Mars kaşifleri Dünya’dan çok uzakta olmanın eşsiz psikolojik sınavıyla karşılacaklar. Ama muhtemelen de eşsiz bir amaçları olacak – Mars’ı terraforming denen bir süreç aracılığıyla, bir zamanlar kalın atmosferi ve yüzeyde sıvı suyuyla olduğu gibi yaşanılabilir bir yer haline getirmek.

Video gelecekte bir Mars kaşifinin gezegenin çekirdeğini ısıtmak için büyük bir fasiliteyi kullanarak, kaybolduğunu bildiğimiz atmosferini, Mars’a geri kazandırma hayalini tasvir ediyor. Hoffman bunun bugünün teknolojileriyle imkansız olduğunu ekliyor. “Bu, bugün hayal edebileceğimizin ötesinde bir şey. Ama asla asla demeyeceksin… Gelecekte, binlerce yıl sonra teknolojilerimizin ne hale geleceği de hayal bile edemiyorum.”

Aşağıdaki video’ya göz atın.(Altyazıyı aktifleştirmeyi unutmayın)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir