1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA, Ay’a Nükleer Güç Santrali Kurmayı Planlıyor

NASA, Ay’a Nükleer Güç Santrali Kurmayı Planlıyor
0

İnsanlık artık uzun vadeli ve uzun uzaklıklı uzay vazifelerine hazırlanma kademesine gelmişken ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kıymetli bir gelişmeye imza attı. Ajans, ABD Güç Bakanlığı ile birlikte uzayda nükleer güç çalışmalarında birinci adımı atacak üç konsept tasarımı seçti.

Üç tasarım, ABD’nin 2030 yılı sonuna kadar Ay’da ‘fisyon yüzey gücü sistemi‘ kurması planları kapsamında seçildi. Bu kapsamda Artemis ile Ay’a ulaşmayı planlayan NASA, proje ile birlikte Ay yüzeyinde güç sağlamak için planlama yapmaya başladı. Seçilen her üç dizayna tasarım konseptinin birinci kere geliştirilmesinde aracı olunmasını sağlayacak 5 milyon dolarlık bütçe sağlanacak.

Teknoloji ne işe yarayacak?

nasa aya nukleer guc santrali kurmayi planliyor 0 3IlqrrNS

Söz konusu fisyon sistemleri, başka güç sistemlerine göre daha küçük ve hafif oluyor ve merkezinin konumu, ne kadar Güneş ışığı aldığı ve çevresel koşulları fark etmeksizin güç üretebiliyor. Bu da uzun müddetli Ay ve Mars misyonlarında gücün sağlanması için yol hazırlıyor. NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nün ortak yöneticisi Jim Reuter da teknolojiyi şu formda tanımlıyor:

“Yeni teknoloji, Ay, Mars ve ötesini keşfetmemizi sağlıyor. Bu erken dizaynları geliştirmek, başka dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için taban hazırlamamıza yardımcı olacaktır.”

Proje için hangi şirketlerin dizaynları seçildi?

NASA, proje kapsamında seçtiği dizaynları geliştirenleri ve ortaklarını şu formda açıkladı:

  • Lockheed Martin (BWXT ve Creare ortaklığıyla)
  • Westinghouse (Aerojet Rocketdyne ortaklığıyla)
  • IX (Maxar ve Boeing ortaklığıyla)

Fisyon yüzey gücü teknolojileri, NASA’nın güç üretmek için reaktörlere dayanan nükleer tahrik sistemlerinin olgunlaşmasına yardımcı olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir