1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, Ay’da nükleer güç santrali çalışmalarına başlıyor!

NASA, Ay’da nükleer güç santrali çalışmalarına başlıyor!
0

Nükleer güç santrallerinde radyoaktif maddeler kullanılarak elde edilen ısı gücü elektrik enerjisine dönüştürülür. Epeyce büyük oranda güç açığa çıkarabilen bu santraller kullanılan malzemelerden ötürü ise kıymetli riskler de taşıyor. Bu riskleri en aza indirmek isteyen NASA ise Ay’da bir nükleer güç santrali kurmayı hedefliyor.

NASA, Ay’da nükleer güç santrali projesi için üç şirket seçti

NASA ve ABD Güç Bakanlığı, nükleer güç santralini Ay’da kurmak ismine konseptler tasarlayan üç şirketle kontrat imzaladı. Buna nazaran NASA’nın 14 yıldır üzerinde çalıştığı bir fisyon güç sisteminin dizaynını finanse etmek için Lockheed Martin, Westinghouse ve IX şirketlerine yaklaşık 5 milyon dolar verilecek.

Üç şirket, ay yüzeyinde en az 10 yıl çalışabilen 40 kilowatt sınıfı bir fisyon güç sistemi geliştirmekle görevlendirimiş durumda. NASA, bu on yılın sonunda sistemi Ay’da test etmeyi umuyor. Testlerin başarılı olması durumunda, Artemis programının bir modülü olarak Ay ve Mars’ta nükleer güç santralleri kurulmaya başlanabilir.

nasa ayda nukleer guc santrali calismalarina basliyor 0 QqNDKzN8

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter husus hakkında yaptığı açıklamada ise şu sözleri kullandı:

Bu erken dizaynları geliştirmek, öbür dünyalardaki uzun vadeli insan varlığını güçlendirmek için yer hazırlamamıza yardımcı olacak.

12 aylık mukaveleler kapsamında Lockheed Martin, BWXT ve Creare şirketleri ile birlikte çalışacak. Westinghouse bu proje için Aerojet Rocketdyne ile birlikte çalışmayı planlıyor. IX (Intuitive Machines ve X-Energy’nin ortak girişimi) ise Maxar ve Boeing ile projeyi geliştirecek.

nasa ayda nukleer guc santrali calismalarina basliyor 1 JfW4sCKu

Lockheed Martin, geçen yıl Pentagon’un İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı tarafından nükleer güçlü uzay aracı geliştirmek için seçilen üç şirketten biriydi. Savunma Bakanlığı ayrıca uzay araçları için nükleer tahrik sistemleri için de çalışmalarını sürdürüyor.

Peki siz NASA’nın Ay yüzeyindeki nükleer güç santrali planları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir