1. Anasayfa
  2. İlginç

Almanya, uydu siber taarruzlarına karşı planını açıkladı

Almanya, uydu siber taarruzlarına karşı planını açıkladı
0

Son vakitlerde siber hücum, ziyadesiyle artış gösteriyor. Akınlardan biri de uydulara yönelik siber ataklar. Alman Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (BSI), uzay altyapısı için bir BT temel muhafaza profili yayınladı. Almanya, sunduğu bu profil ile uydu siber tehditleriyle uğraş etmeyi amaçlıyor. Almanya uydu siber saldırı planıyla pek çok kıymetli mevzuya yer veriyor.

Planda, uyduları ilgilendiren çeşitli sınıflandırma yer alıyor

Geçtiğimiz hafta yayınlanan evrak, Airbus Defence and Space, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki (DLR) uzay ajansı ve BSI‘nın bir yıllık çalışması sonucu olarak ortaya çıktı. Bu plan, uydular için siber güvenliğin gereksinimini tanımlamayı içeriyor. Fakat, kimi bireyler, SpaceX üzere şirketlerin uzay araçlarını yörüngeye fırlattıkları sürat göz önüne alındığı vakit geç bir karar izlenimi veriyor.

almanya uydu siber taarruzlarina karsi planini acikladi 0 EFVBkTcS

Planda ‘Normal’ ve ‘Yüksek gibi birçok sınıflandırma yer alıyor. Birebir vakitte uyduların üretiminden işletimine kadar bilgi güvenliğini de kapsıyor. Planda yer alan ‘Normal‘ kategorisi, yönetilebilir ve hudutlu hasarlarla alakalı hasarla ilgili. ‘Yüksek‘ kategorisi ise, uydu sisteminin çalışmasını değerli ölçüde sınırlayacak hasarları ilgilendiriyor.

Bu kategorilerin dışındaki ‘Çok Yüksek’ kategorisinde ise taarruz, üretici ya da operatör için varoluşsal bir tehdit boyutuna ulaşabilir. Doküman, kolay bir talimat dizisinden çok, neye dikkat etmek gerektiğine dair temel bilgilerden oluşuyor. Buna karşın, epeyce ayrıntılı bilgilere de ulaşmak mümkün.

Uydudaki ömür döngüsü, tasarım, test etme, taşıma, işleme alma ve hizmetten çıkarma kademelerinden oluşuyor. Sonrasında ise uzay aracının kendisini desteklemek için kullanılan uygulamalar ve ağlar yer alır. Uyduların daha hale gelmesi, yüzey alanlardaki hücumları artışı da beraberinde getirir.

almanya uydu siber taarruzlarina karsi planini acikladi 1

Uzayda siber güvenlik, gitgide daha değerli bir hale geliyor. On yıldan daha uzun müddet evvel, ABD’nin yönettiği bir çift çevresel izleme uydusu müdahaleyle karşı karşıya kaldı. Uydu zıddı olan silahlar değerli derecede ziyan verirken, siber savaş daha da yaygın hale geldi. BSI dokümanı ise pek çok bilgiye yer veriyor. Bu bilgiler içinde kullanım ömrü dolan uydular için ne yapılacağına kadar kıymetli ayrıntılar yer alıyor.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Almanya uydu siber atak planı işe fayda mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir