1. Anasayfa
  2. İlginç

Balık Yemek, Cilt Kanseri Riskini Artırıyor Olabilir!

Balık Yemek, Cilt Kanseri Riskini Artırıyor Olabilir!
0

Bulundurduğu besleyici içeriklerle bugüne kadar fizikî ve zihinsel her açıdan yararlı olarak bedellendirilen balık, bugün çarpıcı bir araştırmayla gündeme geldi. Sıhhat kuruluşları tarafından her hafta iki porsiyon yenilmesi önerilen balık, Brown Üniversitesi’nin yeni araştırmasına nazaran en ölümcül kanser çeşitlerinden birine neden olabiliyor.

Bilim insanlarının Cancer Causes & Control mecmuasında yayınladığı yeni araştırmaya nazaran balığın önerildiği formda her hafta iki porsiyon tüketilmesi, cilt kanseri riskini artırıyor. Araştırmanın kapsamıysa sonucun ne kadar ikna edici olduğunu ispatlar nitelikte.

Çalışmaya yaklaşık 500 bin yetişkin katıldı:

balik yemek cilt kanseri riskini artiriyor olabilir 0 Erhp17jH

Brown Üniversitesi, araştırma kapsamında ortalama yaşı 62 olan 491 bin 367 yetişkin üzerinde inceleme yaptı. Yetişkinler, bir anket doldurarak kızarmış balık, kızarmış olmayan balık ve ton balığını bir evvelki yıl ne kadar sıklıkla ve hangi porsiyon büyüklüğünde yediklerini paylaştı.

Bilim insanları, yanıtların verilmesinin akabinde kanser hadisesi kayıtlarından elde edilen bilgileri kullanarak son 15 yılda gelişen yeni melanom hadiselerinin sıklığını hesapladı. Karşılaştırmada kilo, sigara ve alkol kullanımı, beslenme, ailede kanser olayı olup olmaması ve mahallî bölgelerdeki UV radyasyon düzeyleri üzere faktörler da hesaba katıldı.

Yapılan karşılaştırma, 5.034 kişinin araştırma süreci boyunca ‘malign melanom (kötü huylu cilt kanseri)’, 3.284 kişinin de evre 0 melanom geliştirdiğini ortaya koydu. Bu bireyler, balık tüketimi daha yüksek bireylerden oluşuyordu. Ayrıyeten ton balığı tüketimi günlük ortalama 14,2 gram olan şahıslarda, günde 0,3 gram ton balığı tüketenlere nazaran malign melanom riskinin %20 daha yüksek olduğu da ortaya çıktı.

Günde 17,8 gram kızartılmamış balık ve 0,3 gram kızartılmış balık tüketenler karşılaştırıldığındaysa birinci kümede %18 daha yüksek malign melanom riski ve %25 daha yüksek evre 0 melanom riski tespit edildi. Öte yandan kızarmış balık tüketimi ve cilt kanseri ortasında rastgele bir münasebet tespit edilmedi.

Araştırma, bilim insanlarını ikiye böldü:

balik yemek cilt kanseri riskini artiriyor olabilir 1 LuqZDT98

Araştırmanın başındaki isim olan Eunyoung Cho, yaptıkları çalışmanın daha fazla inceleme gerektiren birtakım sonuçlar ortaya koyduğunu paylaştı. Cho, elde edilen sonuçların en büyük nedenininse balıklardaki doksinler, arsenik ve cıva üzere ziyanlı kirlilikler olduğundan şüphelendiklerini açıkladı.

Öte yandan Aston Tıp Okulu’ndan Dr. Duane Mellor ise Cho’nun sunduğu varsayımda bahsi geçen kirliliklerin cilt kanserinden daha fazlasını etkilemesinin olası olduğunu paylaştı. Mellor, çalışmanın balık tüketiminin melanom riskini artırabileceğini kanıtlamak için net bir sisteme sahip olmadığını paylaştı. Mellor, balığın besleyiciliğinin bugüne kadar pek çok defa kanıtlandığını da hatırlatarak insanların bu çalışma nedeniyle balık yemekten uzaklaştırılmaması gerektiğini paylaştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir