1. Anasayfa
  2. İlginç

Rusya, Almanya’nın uzaydaki teleskobuna el koydu!

Rusya, Almanya’nın uzaydaki teleskobuna el koydu!
0

Rusya, Ukrayna’ya açtığı savaş sonrasında uzaydaki ortaklarını da kaybetmeye başladı. Daha evvel NASA, ESA ve SpaceX ile tansiyonlar yaşayan Rusya Uzay Ajansı (Roscosmos) Almanya’ya ait olan bir teleskoba el koyabileceklerini söyledi.

Almanya’nın eROSITA teleskobu Rusya’ya kalacak

2019 yılında Roscosmos’un uzay aracına bağlanarak fırlatılan eROSITA uzay teleskobu, Almanya’nın elinden alınıyor olabilir. Ukrayna işgali sonrasında Rusya ile uzaydaki çalışmalarını askıya alan Almanya, eROSITA’yı bekleteceğini söyledi. Roscosmos ise uzay aracını ele geçirip operasyona tek başına devam edebileceğini sav etti.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü tarafından geliştirilen eROSITA teleskobu, 2019 yılında Rusya’nın da müşahede emelli teleskobu olan ART-XC X-ray ile birlikte fırlatılmıştı. Lakin Ukrayna savaşı sonrasında uyku moduna alınmıştı.

rusya almanyanin uzaydaki teleskobuna el koydu 0 9P6b7Fuv

Roscosmos’dan gelen son tehdit, Almanya’nın müsaadesi olmadan eROSITA’yı tekrar açabileceğini söyledi. Hatta Rusya, bu teleskobu ART-XC X-ray ile birleştirip ele geçirebileceğini de tez etti. Bahisle ilgili açıklama Roscosmos yöneticisi Dmitry Rogozin’den geldi.

Rogozin katıldığı bir televizyon programında, Almanya’nın “sadece düşman oldukları için” bu araştırmayı durdurma hakkına sahip olmadığını aktardı. Roscosmos Şefi eROSITA ile ilgili olarak şu sözleri kullandı:

“Spektr-RG sistemindeki Alman teleskopunun geri yüklemek için çalışmaya başlama talimatı verdim, böylelikle Rus teleskopuyla birlikte çalışacak. Almanya’nın Spektr-RG’deki iki teleskoptan birini kapatma talebine karşın, Rus uzmanlar çalışmalarını sürdürüyor.”

Rusya ve Almanya’nın ortak uzay araştırma projesi olan Spektr-RG, Dünya’dan yaklaşık 1.5 milyon kilometre uzaklıkta dolaşıyor. Olağan koşullarda 7,5 yıl boyunca devam etmesi planlanan Spektr-RG araştırmasının geleceği Rusya’ya kalmış üzere görünüyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir