1. Anasayfa
  2. İlginç

Yenilenebilir güç sanıldığı kadar çevreci değil

Yenilenebilir güç sanıldığı kadar çevreci değil
0

Tüm dünyanın ortak sorunu olan iklim krizine karşı şirketler de adım atmaya başladı. Güç gereksinimini yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya çalışan firmalar, iklim değişikliğini durdurmaya yönelik adımları tehlikeye atıyor olabilir.

Yenilenebilir güce geçiş iklim krizine katkı mı sağlıyor?

Nature mecmuasında yayınlanan yeni araştırma, yenilenebilir güç sertifikalarının bilime dayalı gayeleri tehdit ettiğine dikkat çekti. Yenilenebilir Güç Sertifikaları (REC), şirketler tarafından yenilebilir güç projelerini destekleme taahhüdüyle satın alınabiliyor. Ama REC’i alan firmalar, hala fosil yakıt kullanmaya devam ediyor.

Yenilenebilir Güç Sertifikaları’nın global çalışmaları tehlikeye attığını gösteren son araştırma; Microsoft, Ford ve Best Buy üzere farklı daldaki şirketlerin sera gazı emisyonlarını azaltma planlarını inceledi. Sertifikayı satın alan bu firmaların, söylendiği kadar çevreci olmadığı ortaya çıktı.

yenilenebilir guc sanildigi kadar cevreci degil 0 idJiajIa

Concordia Üniversitesinde araştırmacı olan Anders Bjørn, yürüttüğü son çalışmada REC sertifikalarını edinen şirketlerin ‘hilesini’ ortaya koydu. Araştırmacı, REC’e sahip olan 115 şirketin 2015 ile 2019 ortasında sera gazı emisyonlarını yüzde 30 azalttıklarını argüman ettiği belirtti. Lakin gerçek sayı çok daha düşüktü.

Anders Bjørn’un çalışmasına nazaran, bu dört yıllık periyotta şirketlerin emisyonlarını azaltma oranı yalnızca yüzde 10 civarındaydı. Ayrıyeten şirketler, REC sertifikalarına dayanarak müşterilerine yenilenebilir güç üzerinden hizmet sunduğunu söyledi.

“Çalışmamızda görebildiğimiz şey, şirketlerin birçok durumda bilseler de bilmeseler de iklim için pek bir işe yaramayan sertifikaları satın aldıklarıdır. Şirketlerin emisyon yörüngeleri artık 1,5 °C maksadıyla uyumlu değil.”

yenilenebilir guc sanildigi kadar cevreci degil 1

Ayrıca yenilenebilir güç için yapılan yatırımlar artmış olsa da, hiçbir firma iklim krizini önleyecek kadar süratli davranmıyor. Yeniden de Bjørn, şirketlerin “gönüllü olarak en fazla bu kadarını yapabileceklerine” inanıyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir