1. Anasayfa
  2. İlginç

Hamilelikte Çok Kahve İçmek Bebeklerin Gelişimi İçin Olumsuz

Hamilelikte Çok Kahve İçmek Bebeklerin Gelişimi İçin Olumsuz
0

Hamilelik periyodunda dikkat edilmesi gereken pek çok durum mevcut. Lakin hala kimi durumların oluşturabileceği tehlikeler yeni yeni ortaya çıkıyor ve bu tehlikeler maalesef ki birçoğumuzun sevdiği kahve içmeye kadar dayanıyor.

Kadınların hamilelikte kahve tüketimi konusunda farklı yaklaşımlar bulunuyor. Kahvenin yaygınlaşması ile birlikte tüketimi de artarken, kafeinin farklı alanlardaki tesirleri de inceleme konusu oluyor.

Fazla kafein bebekler için riskli

hamilelikte cok kahve icmek bebeklerin gelisimi icin olumsuz 0 YXZsJUtb

Kafeinin şahısların kendilerine olan tesiri bir yana, bilim insanları hamilelikte bu unsurun çok tüketilmesinin çocukların gelişimine olan tesirini incelemek emeliyle bir çalışma gerçekleştirdi. Yapılan çalışmada Japonya çapında 87.106 anneden alınan bilgiler kullanıldı. Çalışma sonuçlarına nazaran ortalama miktarlarda kafein alımı bile çocukların yürüme ya da emekleme müddetini arttırıyor.

Japonya’daki Hokkaido Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı çalışmada, bayanların hamilelikteki kafein tüketimi ile çocuklarının motor maharetlerinin gelişimleri ortasında bir bağ olup olmadığı incelendi. Sonuçlar ise periyoda nazaran farklılık gösterse de epeyce değişik oldu.

Bebeklerin motor maharetlerinin gelişimi yavaşlıyor

hamilelikte cok kahve icmek bebeklerin gelisimi icin olumsuz 1 b5lLkHdK

Çalışmaya nazaran bebeklerin ilk altı ayda motor hünerlerinde gelişme geriliği görülmesi ihtimali yüksek oranda kafein tüketen annelerin çocuklarında daha düşük oluyor. Öte yandan bu süreyi 12 aya çıkardığımızda ise çocukların emekleme ve yürüme konusunda akranlarından geride kalma riskleri çok daha fazla oluyor.

Bilim beşerlerine nazaran birinci altı aylık sürece dair datalar, çocukların o devirde annelerinin motor maharetlerini sağlıklı olarak değerlendirebilecekleri kadar gelişmemişolmamasından kaynaklanıyor olabilir. Öte yandan kafeinin çocuklara tam olarak ne biçimde tesir ettiği ise şimdi bilinmiyor.

Araştırmacılar anne adaylarının günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelerini söylüyor. Bu noktada kafein denildiğinde akla birinci olarak kahve gelse de farklı kahvelerde ve farklı içeceklerde farklı oranda kafein bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Hazır kahvelerde fincan başına 100 mg civarında olan kafein ölçüsü tıpkı ölçekte bir fincan filtre kahvede 140 mg’a çıkıyor. Ayrıyeten bir fincan çayda 75 mg kafein bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir