1. Anasayfa
  2. Beyin

Elon Musk: Şuan Bir Bilgisayar Simülasyonunun İçinde Olabiliriz !

Elon Musk: Şuan Bir Bilgisayar Simülasyonunun İçinde Olabiliriz !
0

Teknoloji girişimcisi Elon Musk, en son katıldığı Kaliforniya’daki Code Konferansındaki konuşmasında; belki de bilgisayar simülasyonundaki bir karakteri yaşıyoruz diyerek ilginç bir fikri öne sürdü. İlk duyduğunuzda, bu iddia inanılması güç gibi gözükebilir. Ama Musk’ın bazı düşüncelerinin gerçeklik payı olabileceğini düşünüyoruz.

Tesla ve SpaceX gibi yüksek profilli şirketlerin kurucusu olan Musk’ın bu firki öne atmasının sebebi şüphesiz ki bilgisayar oyunlarının geçtiğimiz son 40 yılda hızlıca evrimleşmiş olması olabilir. Önümüzdeki 5 yıl içinde dünya ile gerçek dünyanın birbirine karıştığı oyunlar tamamen etrafımızı saracaklar. Başka bir deyişle, artırılmış gerçeklik (augmented reality) ve yapay zekâ ile birleştirilmiş oyunlardaki yaşanan gelişmeler neticesinde neyin gerçek neyin simülasyon olduğu ayırt edilemez hale gelebilir.

Elon Musk’ın katıldığı bir programda savunduğu fikre göre;

Teknoloji dünyasında yaşanan tüm gelişmeler düşünüldüğünde, günümüzden bin yıla kadar gelişmeler yavaşlasa bile gün geçtikçe oyunlar gerçeklikten ayırt edilemez hale gelecek.

Bu fikrin doğru olması dahilinde gerçeklikten ayırt edilemeyen oyunlarına oldukça yakınız. Gelişen teknoloji ile birlikte bu oyunlara ulaşmak da çok kolay olacak. Örneğin insanlar artırılmış gerçeklik oyunlarında buluşabilecekler.

elonmusk-artirilmis-gerceklik

İnsanların başka bir karar verici tarafından bir sistem içinde kontrol edildikleri düşüncesi yüzyıllarca filozoflar ve fizikçiler tarafından araştırılan bir konu olmuştur. Bilim kurgu filmlerde de sıkça işlenen bir konu olan bu konuyu MATRİX filminden de hatırlıyoruz. Ayrıca Filozof Nick Bostrom 2003’te yaptığı bazı açıklamalarda yaşamış olduğumuz gerçekliğin gelişmiş bir bilgisayar programı olabileceğini hatta bu konuda kendisine NASA’nın da katıldığını söylemişti.

Elon Musk'ın bazı konularda Prof.Nick Bostrom'u ilham aldığı düşünülüyor.
Elon Musk’ın bazı konularda Prof.Nick Bostrom’u ilham aldığı düşünülüyor.

Musk’ın ve Bostrom’un ileri sürdüğü iddialar arasında büyük benzerlik bulunuyor.

İkisi de gelişmiş bir simülasyonunun parçası olduğumuzu ve hatta daha da ileri giderek simülasyonun içinde yaşadığımızı iddia ediyor. İki düşünürde yapay zekânın gelişmesinin, teknolojinin tehlikeli alanından olacağını öne sürüyor. Musk, yapay zekânın araştırılması ve geliştirilmesi uygarlığın sonu olacağını düşünürken, Bostrom da  2003’te benzer bakış açısıyla yapay zeka araştırmaları yapılırken risk değerlendirilmelerinin de yapılması gerektiğini belirtmişti.

Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Sizce teknolojinin aşırı gelişmesi sebebiyle kendimizi bir anda similasyon içerisinde bulabilir miyiz ? Kim bilir belki de şu an Matrix’teyiz ve programdan kaçarak Ziyon’a gitmemiz gerekiyordur 🙂

matrix

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/elon-musk-says-were-probably-living-in-a-computer-simulation-heres-the-science/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir