1. Anasayfa
  2. İlginç

Kanserle Çabada Yapay Zekâ Takviyeli Mikroskop

Kanserle Çabada Yapay Zekâ Takviyeli Mikroskop
0

Bilim insanları, kanserle uğraşta çığır açacak yapay zekâ dayanaklı yeni bir mikroskop geliştirdi. Nispeten kalın doku kesimlerini hücresel çözünürlükle süratle görüntüleyebilmek için tasarlanan bu yapay zekâ dayanaklı mikroskop, cerrahların çıkarıldıktan sonra tümörlerin kenarlarını keserek dakikalar içerisinde incelemesine imkan sağlıyor.

Rice Üniversitesi’ndeki mühendisler ve uygulamalı fizikçiler tarafından geliştirilen ve DeepDOF olarak isimlendirilen mikroskop hem imaj toplamayı hem de son işlemeyi optimize etmek için derin öğrenme olarak da bilinen ve bir bilgisayar algoritmasını eğitmek için kullanılan bir yapay zekâ tekniğini kullanıyor.

Hücreler, dakikalar içinde denetim edilebiliyor:

Araştırmacılar, tipik bir mikroskobun uzaysal çözünürlük ve alan derinliği ortasında bir çeşit değiş tokuşa sahip olduğunu söylüyor. Bu da sadece lensten birebir uzaklıkta olan objelerin net bir halde odak haline getirilebileceği manasına geliyor. Bir öbür deyişle mikroskobun objektifine bir metrenin milyonda biri daha yakın yahut uzak olanlar bile bulanık görünecektir. Bu nedenle örnekler çoklukla incedir ve cam kesimler ortasına yerleştirilir.

Örneklerin son derece ince olması muhtaçlığı, alınan dokunun, dondurulduğu yahut kimyasallarda hazırlandığı ve cam parçacıklara yerleştirilmek üzere ince dilimler halinde kesildiği laboratuvarlara gönderilmesi zorunluğunu ortaya çıkarıyor ve bu da özel ekipman gerektiren, vakit alıcı bir süreçtir. Hastanelerin ameliyat sırasında inceleme yapması ise epey güçtür.

Bu noktada DeepDOF ise tüm doku modüllerini görüntülemek için çok daha düşük maliyetli ve kullanımı kolay bir usul sunarken, birebir vakitte günümüzün son teknoloji mikroskoplarından beş kat daha fazla alan derinliği sağlayabiliyor.

Yapay zeka takviyeli mikroskobun tüm ayrıntıları, bu hafta Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayımlanan bir çalışmada anlatıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir