1. Anasayfa
  2. İlginç

Tarihin En Eski Yangını Keşfedildi

Tarihin En Eski Yangını Keşfedildi
0

İnsanlık tarihi boyunca her vakit bir tehlike faktörü olmaya devam eden yangınlar, insan hayatından milyonlarca yıl evvel de meydana geliyordu. Pekala, tarihteki birinci yangın ne vakit ve nerede ortaya çıktı? Geology mecmuasında yayımlanan yeni bir araştırma, bu sorunun yanıtını verebilecek yeni bir keşfi ortaya koydu.

Galler ve Polonya’daki kömür yataklarını inceleme altına alan bilim insanları, bugüne kadar tespit edilen en eski yangının ispatlarına rastladı. Yaklaşık 430 milyon yıl yaşında olduğu belirlenen kömür yatakları, Dünya’nın 430 milyon yıl evvel nasıl bir yer olduğuna dair de kıymetli ipuçları sundu.

Yangın, kısa uzunluklu bitkilerde meydana gelmişti:

tarihin en eski yangini kesfedildi 0 8Zv7H1hn

  • Araştırmada elde edilen örneklerden birisi

Silüryen devrine denk gelen kelam konusu periyotta bitki hayatı, gelişmek için suya ziyadesiyle bağımlıydı. Yılın büyük bir kısmında Dünya’nın susuz olan bölgelerinde bitki hayatına rastlamak hayli sordu. Yeni araştırmada izlerine rastlanan yangının ise neredeyse ayak bileği boyutundaki epey kısa bitkilerde meydana geldiği açıklandı.

tarihin en eski yangini kesfedildi 1 2fmMuFqA

  • Prototaxites tipinin tasviri

Bilim beşerlerine nazaran yangının meydana geldiği alanda yeryüzü, ağaçlardan fazla antik mantar tipi olan ‘Prototaxites’ ile kaplıydı. Bu cinsle ilgili bilim dünyasında şimdi bir bilgi olmasa da bu cinsin 9 metreye kadar uzayabildiğine inanıldığı paylaşıldı. Bununla birlikte dünyadaki oksijen düzeyiyle de ilgili değerli bilgilere yer verildi. Günümüzde atmosferde %21 olan oksijen oranı, kömür yataklarından alınan datalara nazaran o devirde %16 idi.

Yeni keşfedilen yangınla birlikte tarihteki en eski yangının vakti 10 milyon yıl kadar geriledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir