1. Anasayfa
  2. İlginç

20 yıllık Mars aracı hala Win 98 kullanıyor! İşte sebebi

20 yıllık Mars aracı hala Win 98 kullanıyor! İşte sebebi
0

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yaklaşık 20 yıl evvel Mars’a gönderilen uzay aracı ile ilgili şaşırtan bir bilgi ortaya çıktı. Avrupa Uzay Ajansı’nın yayınladığı basın açıklaması, Mars Express araştırma misyonundaki aracın hala Windows 98 tabanlı bir bilgisayar kullandığını ortaya koydu.

20 yaşındaki MARSIS neden Windows 98 çalıştırıyor?

Mars Express misyonu, ESA’nın Kızıl Gezegen için gerçekleştirdiği birinci misyon olma özelliğine sahip. Misyon kapsamında 2 Haziran 2003’te fırlatılan MARSIS cihazı, yaklaşık 20 yıldır Mars hakkında hayli değerli bilgiler sağladı. Lakin ESA, uzun bir mühletin akabinde yazılım güncellemesi yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

ESA’nın Mars Express misyonunda görev alan Andrea Cicchetti, yirmi yıllık hizmetin Mars’taki su belirtilerinin araştırılmasında ve keşfedilmesinde çok kıymetli olduğunu söyledi. Misyonun en değerli modüllerinden biri olan MARSIS yıllardır Windows 98 kullanıyor olmasıyla şaşırttı.

20 yillik mars araci hala win 98 kullaniyor iste sebebi 0 Xlf8pN9W

ESA tarafından yayınlanan son basın bildirisi, MARSIS’in yazılım güncellemesiyle misyonuna devam ettiğini söyledi. Misyonda yazılım mühendisi olarak çalışan Carlo Nenna, son vakitlerde MARSIS’in performansı için birtakım zorluklar yaşadıklarını söyledi. Lakin değişik bir biçimde Windows 98 kaynaklı sorun yaşamadıklarının altını çizdi.

MARSIS’in performansını uygunlaştırmak için bir dizi zorlukla karşılaştık. Ama bu, MARSIS yazılımının orjinal olarak 20 yıl evvel Microsoft Windows 98 tabanlı bir geliştirme ortamı kullanılarak tasarlandığı için değildi.

Rapor, yeni yazılım güncellemesinin Mars Express’e muvaffakiyetle uygulandığını belirtti. Ayrıyeten MARSIS’i daha ileriye götürmek ve daha kullanışlı hale getirmek istediklerini lisana getirildi.

20 yillik mars araci hala win 98 kullaniyor iste sebebi 1 dTQH9hmy

Konuyla ilgili konuşan Mars Express’te çalışan bilim insanı Colin Wilson yıllar sonra Windows 98’den farklı yazılımda çalışmanın garip olduğunu belirtti. Wilson, “Neredeyse 20 yıl sonra Mars Express’te orijinal bir enstrümana sahip olmak gibi” dedi.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir