1. Anasayfa
  2. Uzay

Evrenin En Yaşlı Galaksilerinden Biri Bulundu

Evrenin En Yaşlı Galaksilerinden Biri Bulundu
0

Bilim insanları ve gök bilimciler evrendeki en yaşlı galaksilerden birini daha buldu. California Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre galaksinin 13,2 milyar yıl yaşında olduğu ve evren içerisinde yer alan en yaşlı galaksiler içerisinde olduğu belirtiliyor. Yeni bulunan galaksiye “EGS8p7” ismi verildi.
İlk saptamalara göre 13,2 milyar yaşında olan EGS8p7, dünyanın da içerisinde bulunduğu Samanyolu galaksisine en uzak galaksiler arasında yerini aldı. Hubble teleskopu yardımıyla bulunan EGS8p7 evrenin nasıl oluştuğuna dair soruları da yeniden gün yüzüne çıkardı.
Büyük patlamanın 13,8 milyar yıl önce olduğunun bilinmesi, galaksilerin de bu büyük patlamadan 500 milyon yıl sonra oluşmaya başlaması yeni bulunan galaksinin yaşıyla çelişki yaratıyor.
Galaksilerin dünyaya olan uzaklığı ışığın dalga boyundaki kırılmalarla hesaplanıyor. En uzak galaksi olarak ışığın kayma derecesinin 7,73 olduğu yer olarak bilinirken, yeni bulunan galakside ışığın kayma derecesi 8,68 olarak belirlendi. Bu da dünyaya en uzak galaksinin artık EGS8p7 olduğunu anlamına geliyor.
Baltimore Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’nden Henry C. Ferguson da bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu: “Bu son derece heyecan verici bir buluş. En eski galaksiler, disk şeklindeki genç galaksilerden çok daha farklı bir yapıya sahip. Kadim galaksilerin, çok daha fazla sayıda büyük yıldıza ev sahipliği yaptığına inanıyoruz” dedi.
Yeni yapılan bu galaksi keşfi Astrophysical Journal Letters dergisinde de yayımlandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir