1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, Curiosity’nin Mars’da bulduğu kıymetli “Su” datalarını hakkında açıklama yaptı!

NASA, Curiosity’nin Mars’da bulduğu kıymetli “Su” datalarını hakkında açıklama yaptı!
0

NASA, Mars’taki kil açısından varlıklı, temel olarak sülfat olarak bilinen tuzlu mineralden oluşan bir bölgeye uzay aracını keşif yapması için gönderdi. Curiosity tarafından yakın vakitte yakalanan manzaraları paylaşan Uzay ajansı, gezegenin sulu geçmişi hakkında daha fazla şey öğrenmek umuduyla bu iki bölgeyi seçtiğini, imgelerde de ortaya çıktığı üzere, su hakkında daha fazla bilgiye sahip olduklarını açıkladı.

Haber kapağında kullanılan fotoğraf, 2 Haziran 2022‘de Curiosity’nin direk kamerası tarafından çekilen altı imajdan oluşan bir mozaik. Fotoğrafta görülen pul pul kaya katmanlarının antik bir gölet yahut dere yatağında oluştuğuna inanılıyor.

NASA: “Mars’taki su hakkında kıymetli bilgiler var”

Merak (Curiosity), 2014’ten beri Sharp Dağı olarak bilinen 5 km yüksekliğindeki bir dağın eteklerine gerçek ilerlemesini sürdürüyordu. Bu dağın tabanında, bir vakitler akan ırmaklara ve göllere mesken sahipliği yaptığı düşünülen kil açısından varlıklı bir bölge var. Geçiş bölgesinden daha üstlerde ki müşahedeler, akıntıların damlacıklarla dağıldığını gösteriyor. En sonunda ise göl çökellerinin (Sedimanter) üzerinde kum dorukları oluşmuş.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir Merak proje bilimcisi olan Ashwin Vasavada, “Yıllardır Sharp Dağı’nda gördüğümüz göl yataklarını artık görmüyoruz. Bunun yerine, vakit zaman etraflarında akan akarsuların olduğu kuru kum zirveleri üzere daha kuru iklimlere dair birçok delil görüyoruz. Bu, tahminen de milyonlarca yıl evvel varlığını sürdüren göllerden büyük bir değişiklik.” dedi.

nasa curiositynin marsda buldugu kiymetli su datalarini hakkinda aciklama yapti 0 QaQKV2PS

Bu imaj, 19 Mayıs 2022’de Curiosity’nin direk kamerası tarafından çekilmiştir

NASA, gezicinin kayaların değişen mineral bileşimine daha düzgün bakmak için geçiş bölgesindeki son örneğini yakında deleceğini de söyledi. Curiosity, Ağustos 2012‘de Mars’a inmiş ve o vakitten beri Kızıl Gezegenin iklimini ve jeolojisini incelemeye devam ediyor. Mars’ın kuvvetli kaidelerine karşın şaşırtan olmayan bir biçimde, Curiosity yaklaşık on yıllık bir çalışmadan sonra artık aşınma belirtileri göstermeye başladı. Alüminyum jantlarından birisinin birkaç dişini kaybettiği bile biliniyor, fakat bu onun Mars’ı keşfetmesi için büyük bir tasa üzere görünmüyor.

Curiosity’nin JPL’deki proje yöneticisi Megan Lin, “Gerekirse tekerleği jant üzerinde itimatla sürebileceğimizi taban testleriyle kanıtlamıştık” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir