1. Anasayfa
  2. Teknoloji

ISS’ye Radyasyon İle Beslenen Mantar Gönderildi!

ISS’ye Radyasyon İle Beslenen Mantar Gönderildi!
0

Bu sabah saatlerinde SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yeni kargo malzemelerini göndermek için ateşlendi. İçerisinde astronotların üzerinde kullanılması planlanan kargodaki ilginç malzemeler dikkat çekti. Üstelik bunlardan biri radyasyon ile beslenen bir tür Mantar!

ISS’ye gönderilen mantar astronotları radyasyondan koruyacak!

Nükleer facianın yaşandığı bölge olan Çernobil’den toplanmış bu mantarlar, besin olarak radyasyonu kullanıyorlar. Bu mantarların gelecekteki uzay görevlerinde insanlara büyük faydasının olabileceği düşünülüyor.

Yıllar önce nükleer facianın gerçekleştiği Çernobil bölgesinde yapılan araştırmalarda bu bölgede radyasyon çok yüksek seviyelerde olmasına rağmen yetişen bir mantar türünün farkına vardı.

giphy (6)

Bilim adamları “Kara Mantar” adını verdikleri bu mantarların radyasyonun olduğu bölgede nasıl yetişebildiklerini araştırırken çok daha farklı bir bilgiye ulaştı. Ulaşılan bu bilgiyle Kara Mantarların sadece radyasyondan etkilenmemekle kalmadığı radyasyon sayesinde daha hızlı geliştikleri de ortaya çıktı.

Kara Mantarlar üzerinde çalışmalarını sürdüren bilim adamları bu tip mantarlardan elde edilen bileşiklerin, astronotların maruz kaldığı radyasyondan korunabilmeleri için derilerinin içerisine yerleştirilebileceğine ulaştılar. Fakat buradaki bileşiğin radyasyonlu bir bileşik olması büyük bir risk olarak karşılarına çıktı.

giphy (7)

Bu büyük riski aşamayan bilim adamları bu tip radyasyonla beslenen mantarların gelişimlerini görmek için ve bu gelişimlerinden “radyasyondan korunma” üzerine yeni bilgiler üretebilmek için, Kara Mantarları uzayda incelemeye karar verdiler.

İşte tüm bu yaşananlardan sonra SpaceX’in son kargo ikmalinde bu mantarlardan alınan bileşikler ve mantarlar ISS’ye gönderilmesine karar verilmiş oldu.

Yıldızlar arası yolculuğun geleceğini bu tip buluşlara bağlayan bilim adamları, Kara Mantarlar konusu gibi konuların üzerine düşülmesinin Mars’ı kolonize etme görevi açısından çok önemli buluyorlar.

Bakalım gönderilen Kara Mantarlar ne gibi buluşlara yol açacak? İnsanlar, Kara Mantarlardan elde edilen bir aşı ile radyasyona dayanıklı süper insanlar haline gelebilecekler mi? Bekleyip göreceğiz!

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/spacex-to-deliver-radiationeating-fungi-from-chernobyl-to-the-iss/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir