1. Anasayfa
  2. Soru & Cevap

Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Nedir?
Nano technology concept background illustration
0

Yunancadan gelen nano kelimesi, anlam olarak cüceyi temsil ediyor. Nanometre ise birim olarak metrenin milyarda biri birimindeki uzunluğa denktir. Nano teknoloji ise maddenin atomik olan boyutunun ne kadar olduğunu belirlemek ve moleküllere ait olan küçük birimlerin ne olduğunu anlamak için kullanılır. Nano teknolojinin amacı ise atom üzerine farklı atom koyma suretiyle ortaya yeni atomlar çıkarmak ve aynı zamanda maddelerim moleküler olan yapısını çeşitli faktörlerle değiştirilmesi sonucu farklı maddeler meydana getirmektir. Günümüzde birçok sektörde nano teknoloji kullanılmakta ve bu teknolojiden yararlanılmaktadır. Peki, nano teknoloji ile neler yapılabilir?

Nanoteknolojiden Hangi Alanlarda Yararlanılır?

Kullanım alanı olukça geniş olan nano teknoloji, elektronik, bilgisayar, kimya ve biyoloji gibi çok farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmesi ile birlikte tıp gibi oldukça önemli olan bir branşta da nano teknolojiden yararlanılmaktadır. Nano teknoloji tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni bir teknoloji olduğu için, nano teknolojinin kullanım alanının ilerideki zamanlarda çok daha genişleyeceğini söyleyebiliriz.

Şu an belki hayal olarak nitelendirebileceğimiz çok fazla şey gelecekte insan hayatını kolaylaştıracak birçok iş için kullanılabilecektir. Örneğin kıyafetlerin hiç bir müdahaleye gerek kalmadan kendi kendini temizlemesi, hiç bir şekilde paslanmayan çeşitli eşyaların üretilmesi gibi çılgın fikirler bu teknoloji sayesinde gelecek yıllarda gerçek olabilir. Tüm bunları özetlersek nano teknolojinin hem şimdiki zaman için hem de gelecek zaman için oldukça önemli bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir