1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, ucuza kaçtı: Fırlatmada 2 uydusunu kaybetti!

NASA, ucuza kaçtı: Fırlatmada 2 uydusunu kaybetti!
0
Ad
0
(0)

Astra Space isimli havacılık ve uzay şirketi, son yaptığı 7 fırlatmanın sadece 2’sinde başarılı oldu. Son olarak ise Pazar günü gerçekleşen başarısız fırlatma ile NASA tarafından tropik siklonları incelemek için tasarlanan TROPICS CubeSats isimli 6 uydu modelinden birinci 2’sini atmosferin dışına taşımayı planlıyordu. Ancak işler istendiği üzere gitmedi. Şu anda ise NASA’ya ilişkin bu iki uydunun arama çalışmaları devam ediyor.

NASA, ucuza kaçarak fırlatma için tekrar de Astra ile devam edecek!

Ad

Başarısız fırlatma sırasında NASA uydularını taşıyan araç aslında akıllara gelen büyük uyduları değil, birer ayakkabı kutusu boyutundaki 6 küçük uydudan 2’sini taşıyordu. Münasebetiyle başarısız olsa bile NASA’ya maliyeti büyük değil.

Zaten NASA’nın Astra Space ile en başından mutabakat sebebi de maliyetleri düşürebilmekti. Çünkü uzay ajansı tarafından yapılan açıklamalarda bu tip düşük fiyatlı uzay nakliyeciliği işleri yapan şirketlerin desteklenmesi gerektiği söyleniyor. Lakin 7 fırlatmada sadece 2 başarılı sonucun biraz itimat sarstığı belirtiliyor.

NASA’nın Bilim Kısmı Yönetici Yardımcısı Thomas Zurbuchen, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Astra ile bugünkü aktiflik planlandığı üzere gitmese de vazife, yeni bilim ve fırlatma yetenekleri için büyük bir fırsat sundu. Bunun üzere dünya teşebbüsü misyonları, #NASAScience’ı uzaya göndermek için düşük maliyetli fırsatlar sunuyor. Ayrıyeten araştırmacıların uzaya erişmesi için daha fazla fırsat sağlıyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir