1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA uyardı: SpaceX’in Starship roketinden kaygılıyız

NASA uyardı: SpaceX’in Starship roketinden kaygılıyız
0

Cargo Dragon kapsülünü ISS’e gönderemeyen uzay şirketi SpaceX’in önüne yeni bir pürüz daha çıktı. NASA’dan gelen açıklamaya nazaran, Starship roketi “hayati derecede önemli” fırlatma rampasına ziyan verebilir.

NASA: SpaceX’in Starship roketi fırlatma rampasını patlatabilir

SpaceX, Teksas’taki roket fırlatma ve test geliştirme alanına alternatif olarak Cape Canaveral, Florida’daki alanı kullanmak istiyor. Uzun müddet boyunca incelemeden geçen SpaceX, Starship için fırlatma rampası hazırlıklarına sürat kazandırdı.

NASA’nın kaygıları ise azalmış değil. Uzay ajansı, Starship fırlatışının, Florida’daki fırlatma rampasına hasar vermeyeceğine dair teminat istedi. Ama SpaceX tarafından NASA’nın tasalarını gidermeye yönelik sunulan tekliflerinin onaylanması aylarca sürebilir.

nasa uyardi spacexin starship roketinden kaygiliyiz 0 AOcpYqLR

SpaceX şu anda Launch Complex 39A isimli Florida tesislerinden birinde fırlatma yapma müsaadesine sahip. Fakat bu rampada yalnızca Crew Dragon kapsülünü uçurabiliyor (Crew Dragon, astronotları Milletlerarası Uzay İstasyonuna götüren bir araç).

SpaceX ise ABD astronotlarını, Florida’daki bu rampadan Starship ile fırlatmak istiyor. Fakat şirketin bu isteği hem NASA’nın kaygıları hem de aylarca sürecek onay incelemeleriyle karşı karşıya.

NASA tarafından yapılan açıklamada, Florida’daki fırlatma alanının hasar görmesi, ABD astronotlarını Memleketler arası Uzay İstasyonuna göndermenin tek yolunu engelleyebilir. NASA’nın Uzay Operasyonları Lideri Kathy Lueders şunları söyledi:

“SpaceX’in birinci uçuşlarından birinde olduğu üzere Starship için başarısızlık yaşarsak, bunun Launch Complex 39A için epey yıkıcı olacağını biliyoruz.”

nasa uyardi spacexin starship roketinden kaygiliyiz 1 WAJp5fRC

Ayrıca bir mühlet evvel SpaceX’in Milletlerarası Uzay İstasyonu’na başlatmayı planladığı kargo uçuşu, Dragon kapsülündeki dev yanılgı sonrasında iptal edilmişti. SpaceX, Dragon kapsülünde sızıntı sıkıntıları yaşadığını açıklamıştı.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce NASA, Starship kaygısında haklı mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir