1. Anasayfa
  2. İlginç

Zelzele Korkusu, Erken Vefata Yol Açıyor

Zelzele Korkusu, Erken Vefata Yol Açıyor
0

Günümüzde dünyanın en yıkıcı doğal afetlerinden birisi olan sarsıntılar, her yıl binlerce insanın vefatına neden oluyor. Her ne kadar zelzelelere karşı hazırlıklı olmaya çalışsak da bazen sarsıntı olabilme niyeti bile geceleri uykumuzun kaçmasına sebep olabiliyor. Hollandalı bilim insanları, Hollanda’nın Groningen bölgesinde yaşayan beşerler üzerinde bu bahse dair bir araştırma yaptı.

Bu araştırmaya nazaran depremden korkan insanlar, korkmayan insanlara oranla daha erken ölme riski taşıyorlar. Pekala neden Hollanda’nın Groningen bölgesi? Zira bu bölgenin denize kıyısı mevcut ve orada daima doğalgaz aramaları yapılıyor. Bu aramalar nedeniyle Groningen bölgesinde küçük çaplı zelzeleler meydana geliyor.

Peki zelzele korkusu nasıl erken mevt riski oluşturuyor?

zelzele korkusu erken vefata yol aciyor 0 4IukyArQ

Hollandalı bilim insanlarının Groningen bölgesindeki araştırmalarına nazaran her yıl 16 kişinin sarsıntı korkusu ve tansiyonu sebebiyle erken öldüğü keşfedildi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara nazaran zelzele korkusu bedende birçok yansımaya yol açıyor.

Bu yansımalar ortasında kalp damar hastalıkları, psikolojik sorunlar ve ruhsal meselelerin münasebetiyle intihar tetikleyici hisler ortaya çıkması yer alıyor. Evet, sarsıntı korkusu intihara bile yol açabiliyormuş.

Araştırmada yer alan insanların meskenlerinde Groningen’de gerçekleşen depremlerden kaynaklı çatlaklar bulunuyor. Bu da insanlarda ziyadesiyle tansiyona yol açıyor. Gerginlik hali de alışılmış ki insan sıhhatini berbat etkiliyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir