1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bilim nedir? Bilimin Hayatımızdaki Yeri

Bilim nedir? Bilimin Hayatımızdaki Yeri
0

Bilim nedir?

Bilim veya ilim, fiziki ve doğal evrenin yapısının ve hareketlerinin birtakım yöntemler aracılığıyla sistematik bir şekilde incelenmesini de kapsayan entelektüel ve pratik çalışmalar bütünüdür.

Bilimin hayatımızdaki yeri nedir?

Bilimin hayatımızın her alanında kullandığımız, belki kullanırken hiç farkına bile varmadığımız, hayatımızın vazgeçilmezlerinden biridir.

Hayatımızın her alanına bilim bir şekilde girmiştir. Bindiğimiz arabalardan, kullandığımız ilaçlara kadar her alanda bilim kullanılmaktadır. Bilimsel gelişmeler ile birlikte hayatımızdaki konfor da artmaktadır. Örneğin bindiğimiz araçların eski sistemlerde süspansiyon sistemlerinin yeterince gelişmemiş olmasından dolayı özellikle engebeli yollarda insana rahatsızlık vermektedir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte süspansiyon sistemleri daha yumuşak geçişler yapma, daha hızlı cevap verme yetenekleri sayesinde konfor seviyemizi artırmış, son çıkan araçlarda bize rahat ve konforlu ulaşım olanağı getirmiştir.

Aynı şekilde tıp dünyasında da bilimsel gelişmeler ile hayatımız daha kolay ve sağlıklı hale gelmiştir. Örneğin, fıtık ameliyatı mikron hassasiyetinde bir ameliyat iken bunu el ile yapan doktorların hata yapma olasılıkları fazla idi. Bilimsel gelişmeler sonucunda ortaya çıkan robotlar son zamanlarda doktorların el ile yaptığı işleri çok daha yüksek hassasiyet ile yaparak bize daha güvenilir sonuçlar vermekte ve hayat kalitemiz artmaktadır.

Bilim in eşanlamlısı nedir?

Bilimin eş anlamlısı ilim kelimesidir.

 

Bilim’ in ingilizcedeki karşılığı nedir?

Bilim kelimesi ingilizcede “science” kelimesi olarak geçer.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir