1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA radyasyona karşı koruyucu bir yelek test ediyor

NASA radyasyona karşı koruyucu bir yelek test ediyor
0

Astronotlar için uzayda karşılaşılabilecek pek çok sorun var. Günlük gereksinimlerin giderilmesi bile uzayda sorun haline gelirken, radyasyon tehlikesi üzere sıhhati önemli derecede tehdit eden ögeler da astronotların işini bir epey zorlaştırıyor. Bir astronotun gidiş ve geliş dahil uzayda geçirebileceği müddet ortalama olarak 6 ile 9 ay ortasında değişiyor. Lakin NASA, bu süreyi uzatmak için radyasyona karşı yeni bir hami yelek geliştirmenin peşinde.

Dünya’da bulunan manyetosfer katmanı ise bizleri uzayda bulunan bu tehlikeli radyasyondan muhafazaya yardımcı oluyor.

NASA astronotlar için radyasyona karşı esirgeyici yelek geliştiriyor

İsrail şirketi StemRad tarafından Lockheed Martin için tasarlanan AstroRad yeleği, müdahale takımlarını radyasyondan korumak için üretildi. NASA ise astronotlarını korumak için yeleği test etmek istedi. Test için geçtiğimiz yıl Milletlerarası Uzay İstasyonu’na bir numune gönderildi.

nasa radyasyona karsi koruyucu yelek gelistiriyor 1

Yelek üreticisi StemRad’ın kurucu ortağı ve CEO’su Oren Milstein, “Astronotların geliştirdiğimiz yeleği mümkün olduğunca uzun mühlet acı yahut rahatsızlık hissetmeden takıp takamayacağını görmeye çalışıyoruz. Birkaç astronot, 8 saatten fazla olmamak kaydıyla uyurken yeleği giyecek” dedi.

Olağan kaidelerde NASA, hami yelek yerine astronotlara radyasyon kalkanı giydiriyordu. Bu kalkan ağır ve kalın olduğu için giysisi oldukça zorlaştırıyor. Fakat, yeni geliştirilen yelek esnek polietilenden üretiliyor ve vücuda nazaran özel olarak tasarlanabiliyor. Leğen kemiğinden uzunluğuna kadar bedeni kaplayan yelek, birincil organları daha tesirli bir formda koruyor.

NASA, yeni yelek ile astronotları inançlı bir biçimde daha uzun müddet uzayda tutmak istiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir