1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bentley’den 53 Bin Megapiksellik Fotoğraf !

Bentley’den 53 Bin Megapiksellik Fotoğraf !
0

Ünlü ve pahalı otomobil markası Bentley reklamcılıkta ilginç bir konsept denedi. Golden Gate Köprüsü üzerindeki bir aracın fotoğrafını çekerek yaptığı reklam çalışması tam 53.000 megapiksellik bir fotoğraftan oluşuyor.

 

Bu haberi okuyan, hayatında en az bir defa fotoğrafçılık ile ilgilenmiş olan okuyucularımız eminimki içinden şu cümleyi geçiriyor: Önemli olan megapikseli değil ki 🙂

Elbette önemli olan megapikselden yani fotoğrafın boyutlarından çok fotoğraf için kullanılan lensin kalitesi gibi diğer değişkenler. Fakat bu reklam çalışmasında işler değişiyor.

Aşağıdaki fotoğrafa baktığınız da köprüden başka bir şey göremiyorsunuz değil mi ?

bentley1

Şimdi biraz görüntüyü yakınlaştıralım:

bentley2

Fotoğrafa şimdi baktığımızda hareket halinde bir arabanın köprü üzerinde olduğunu görüyoruz. Olayın az çok nereye varacağını anlamışsınızdır. Fakat aracın markası gözümüze sokulacak şekilde zoom yapılacak ve reklam bitirilecek diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

İşte tanıtımın tamamının yer aldığı gif:

bentley-50binmegapiksel

Bentley şüphesiz ki çok başarılı bir çalışma yapmış. Koltuğun üzerindeki Bentley logosuna dikkat çekerek yapılan çekimde bu harika sonuç 70 ayrı fotoğrafın birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Bu çılgın çalışma NASA teknolojisi kullanılarak yapılmış. Yani uzay dışından yapılan çekimlerde kullanılan bir teknoloji kullanılmış.

Ayrıca 330.000 Dolarlık otomobilin tanıtımında kullanılan fotoğraf, baskı alınmak istediğinde bir futbol sahası büyüklüğünde yer kaplıyor.

Bonus bilgi:

Canon'un EXPO 2015 Paris'te duyurduğu 250 Megapiksellik teknolojisi.
Canon’un EXPO 2015 Paris’te duyurduğu 250 megapiksellik teknolojisi.

Geçtiğimiz yıl Canon firmasının EXPO 2015’te yapmış olduğu 250 Megapiksellik tanıtımın ardından gelen bu reklam çalışmasını sizler nasıl buldunuz ?

Kaynak:http://www.theverge.com/2016/6/22/11999598/bentley-mulsanne-gigapixel-nasa-photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir