1. Anasayfa
  2. İlginç

Uzayda hayat için bu alan işaret edildi!

Uzayda hayat için bu alan işaret edildi!
0

NASA, bilim adamlarının uzayda ömür arayışları devam ediyor. Mars’ta çekilen bu manzaranın ise dünya dışındaki eski mikrobiyal yaşamın birinci ispatının olabileceği yeri gösteriyor. NASA’nın Perseverance aracından çekilen bu manzaradaki alana uzmanlar tarafından “Enchanted Lake” (Büyülü Göl) ismi verildi.

Mars’ta yer alan Büyülü Göl uzayda yaşama konut sahipliği yapmış olabilir

Herhangi bir su birikintisinin olmadığı bu alana göl ismi verilmiş olması şaşırtan gelebilir. Fakat Mars yüzeyindeki suyun milyarlarca yıl önce yok olduğu düşünülüyor. Ve gezegende su varken, bu bölgenin de bir göl olduğuna inanılıyor. Bu göl milyarlarca yıl evvel uzayda yaşam kaynaklarından biri olabilir.

Büyülü Göl, bilim insanlarının milyarlarca yıl evvel suyla dolu olduğuna inandığı Jezero Krateri‘nin batı ucundaki bir deltada yer alıyor. Delta, ince tortul kaya katmanları içeren, yelpaze formunda devasa bir alanı kapsıyor. Bölgenin bu jeolojik özelliği bilim insanlarını Mars’ta su olduğuna inandırıyor.

uzayda hayat icin bu alan isaret edildi 0 XlssJ6zE

Bu kayaların krater gölüne akan ırmaktan gelen çamur, silt ve kumdan oluştuğu düşünülüyor. Göl etrafındaki organizmaların da fosilleşmiş bir şekilde katmalar ortasında sıkışmış olabileceğine inanılıyor. Bu yüzden Perseverance araştırmalarına göl etrafında devam ediyor.

Paylaşılan manzaranın Nisan ayında çekildiği belirtiliyor. Perseverance bu tarihten beri deltada ilerlemesini sürdürüyor. Uzay aracı şuanda misyon grubunun “Hogwallow Flats” ismini verdiği tortul kayalar alanında çalışmaya devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda, Perseverance yakındaki bazı kayalardan örnek alacak.

uzayda hayat icin bu alan isaret edildi 1 MVD9iAFA

Toplanan örnekler, başka bir vazife ile birlikte Dünya’ya gönderilecek. Bilim insanları ise nihayet, Mars’ta ömrün var olup olmadığını belirlemek için toplanan örnekleri analiz etme fırsatı yakalayacak. Muhtemel bir yaşam kalıntısı uzayda yalnız olmadığımıza delil olabilir.

Bu kalıntılar birebir vakitte Dünya’da ömrün nasıl geliştiğine dair birtakım sırların çözülmesine de ışık tutabilir. Pekala siz uzayda ömür olduğuna inanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir