1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, Mars gizemini çözmek için yardımınızı istiyor

NASA, Mars gizemini çözmek için yardımınızı istiyor
0

NASA, Mars’ta yaptığı çeşitli araştırmalarla geleceğe ışık tutuyor. Araştırmacılar ekseriyetle Mars’ın yüzeyi ile ilgili araştırmalar gerçekleştiriyor. Lakin, bazen gezegenin gökyüzündeki bulutlarda geçmişe dair ipuçlarına ulaşmak da mümkün. Bu kere NASA, yardım istiyor. Ajans, vatandaş bilim platformu Zooniverse‘i kullanarak insanları Mars’ta bulut bulmaya yardıma çağırıyor.

Uzay ajansı, Mars bulutlarını belirlemek için datalara bakmanızı istiyor

Yeni bir proje, ilgili olan insanları NASA bilim insanlarının Mars’ın atmosferinin neden Dünya’nınki kadar ağır olduğunu anlamalarını yardım etmeye davet ediyor. 2006 yılından itibaren Mars incelemesi yapan uzay aracı MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), çeşitli datalar topluyor.

İlgili bireylerden istenen ise bilgilerdeki bulutları tanımlamak. Bu da, bilim insanlarını Kızıl Gezegen’in atmosferi hakkındaki anlayışı artırmaya yardımcı olmaları oluyor. Mars’ta hem su buzu hem de karbondioksit-buz bulutları yer alır.

Bilim insanları, bu bulutların nerede ve nasıl ortaya çıktığını anlayarak gezegenin orta atmosferinin yapısını daha güzel anlamayı amaçlıyor. NASA’ya yardım etmek, hususla ilgili rastgele bir karmaşık bilimsel teoriyi ortaya atmayı gerektirmiyor. Bunun yerine bilim insanları, Cloudspotting on Mars projesine katılmanızı ve Mars bulutlarını belirlemek için datalara göz atmanızı istiyor.

Zooniverse’e nazaran bu bulutları belirlemek, bulutların nerede oluştuklarına dair haritalar oluşturmaya, neyden yapıldığını belirlemeyi kolaylaştıracak. Bu da, Mars bulutlarını nasıl oluştuğunu ve gezegenin iklimini nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olacak.

nasa mars gizemini cozmek icin yardiminizi istiyor 0 fyitMHHH
Mars bulutları

NASA, mevzuyla ilgili açıklama yaptı. “Hava basıncı o kadar düşük ki, sıvı su gezegenin yüzeyinden atmosfere buharlaşıyor. Fakat milyarlarca yıl evvel, göller ve ırmaklar Mars’ı kapladı, bu da atmosferin o vakitler daha kalın olması gerektiğini gösteriyor.”

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce NASA, yardım konusunda bir tesir görecek mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir